Mesto Trnava

Archeologický výskum pri Kostole sv. Jakuba možno dokreslí obraz predmestského osídlenia Trnavy

Počas minuloročnej rekonštrukcie chodníka pri Kostole sv. Jakuba boli vo výkope objavené základy stredovekého tehlového múru. Na základe nálezu sa začal archeologický výskum. Jeho druhá etapa, ktorá sa začne v pondelok 13. marca, môže priniesť nové poznatky o stredovekej Trnave aj o jej predmestskom období.

Dá sa predpokladať, že ide o múr stredovekého cintorína obklopujúceho kostol, ktorý na tom mieste stál ešte pred postavením Kostola sv. Jakuba. Ak sa tento predpoklad potvrdí, nálezy nám môžu dokresliť obraz dvoch predmestských osídlení na náprotivných brehoch Trnávky.

„Zistili sme však, že tam nie je len jeden múr, ale že sa tam striedajú múry zo štyroch rôznych stredovekých fáz, najstaršia minimálne z 12. storočia. Jeden z nich by mohol byť múrom okolo cintorína, podobne ako to bolo pri hrubom kostole,“ povedal Erik Hrnčiarik z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity, ktorá výskum realizuje.

Istú nádej, že pod dlažbou Námestia Konštancie sa môžu skrývať aj zvyšky kruhovej sakrálnej stavby podobne ako pri Bazilike sv. Mikuláša, vzbudzuje archívny dokument, na ktorom zakreslil známy trnavský historik Hadrián Radváni počas stavby Bernolákovej brány v roku 1938 kruhovú stavbu, ktorú popísal ako karner.

„Kruhovú stavbu nám naznačil aj georadarový prieskum. Bol by to unikátny objav, ktorý by iste pozmenil, resp. doplnil mozaiku obrazu historickej Trnavy. Síce treba povedať, že takéto karnery boli pri každom kostole a cintoríne, máme ich zdokumentované aj inde, ale bol by to zaujímavý moment aj v rámci turistického ruchu, keby návštevníkov hneď pri vstupe do historického centra uvítala takáto stredoveká stavba, podobne ako pri bazilike na náprotivnom kopci. Kostol sv. Jakuba je jediný, ktorý dodnes nebol poriadne preskúmaný, takže sľubuje ešte mnohé prekvapenia. Bolo by geniálne, keby sme našli na tomto mieste aj Veľkú Moravu...,“ zasníval sa na okamih Erik Hrnčiarik, ale hneď triezvo dodal, že nie je správne predbiehať udalosti a zamieňať sny za realitu.

Archeologický výskum na Námestí kráľovnej Konštancie potrvá približne do 15. apríla, termín ukončenia však bude závisieť aj od množstva a rozsahu nálezov. Chodník medzi Kostolom sv. Jakuba a Spolkom sv. Vojtecha má byť pre chodcov uzavretý do soboty 25. marca.

Po ukončení archeologického výskumu bude spracovaná nálezová správa, podľa ktorej Krajský pamiatkový úrad rozhodne o spôsobe prípadnej prezentácie tejto významnej archeologickej lokality.

Foto: Nákres situácie pri výstavbe Bernolákovej brány v roku 1938 od Hadriána Radvániho (zdroj: SSV)

Aktualizované 17. marca: chodník je opäť prístupný, z dôvodu nálezu množstva podzemných sietí presúvame archeologický výskum bližšie k vchodu do kostola. Priechod bude naďalej otvorený, avšak čiastočne zúžený, prosíme preto okoloidúcich o opatrnosť a dodržanie vymedzených obmedzení.

Lokalita

GPS:
N 48.377175695042716 / E 17.58380413310465

9.3.2017 20:34

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?