Mesto Trnava

Benefičný koncert na pomoc autistickým deťom

Dynamický bratislavský orchester Taste of Brass vystúpi už tento piatok 8. júna 2018 o 17.00 hod. na Nádvorí na Štefánikovej ulici v Trnave. Výťažok z koncertu bude použitý na vybudovanie denného centra pre deti s autizmom.

Taste of Brass je pätnásťčlenná kapela, ktorú tvoria najmä mladí absolventi bratislavského konzervatória. Do ich repertoáru patria orchestrálne úpravy mnohých známych skladieb. V Trnave už hrali v roku 2015 na Kapitulskej ulici pri buste Mikuláša Schneidera-Trnavského, ale teraz vystúpia prvý raz bez nároku na odmenu, aby celý zisk venovali občianskemu združeniu Na trati, ktoré založili rodičia autistických detí. Autizmus je pervazívna vývinová porucha, ktorú má podľa štatistík 350 detí a dospelých v Trnavskom kraji, z toho asi 100 v našom okrese a 50 v meste Trnava.

Výchova a vzdelávanie detí s autizmom je veľmi náročné, pretože ich postihnutie zahŕňa nefunkčnú komunikáciu, sociálnu interakciu a predstavivosť. Autistické deti sa okrem iného nevedia hrať „na akože“, nedokážu sa s fantáziou učiť, spojiť vedomosti s praxou. Žijú vo svojom svete, ktorý im rodičia s láskou pomáhajú prepájať s tým naším. Je to práca na 24 hodín a 7 dní v týždni, ktorá je plná odriekania a únavy. Združenie Na trati chce pomôcť rodičom autistických detí, aby neboli na svoj problém sami. Zároveň by jeho zakladatelia chceli zvýšiť povedomie ľudí o autizme, teda pomôcť šíriť informácie o tom, že autistické deti nie sú nevychované, keď sa správajú inak ako zdravé, sú iné a za svoje správanie nemôžu ani ony, ani ich rodičia.

Pre lepšie zapojenie detí do vzdelávacieho procesu a odľahčenie pomerov rodinám s postihnutým dieťaťom sa rozhodli ľudia z OZ Na trati vytvoriť denné centrum. Priestory našli v Hrnčiarovciach nad Parnou v bývalej škôlke, potrebujú však získať financie na rozbehnutie tohto zariadenia. Radi by tu časom umiestnili 15 detí, ktorých rodičia budú prispievať len na chod zariadenia. Nebude ziskové, ale ako špecializované pracovisko musí mať viac ako 60 percent odborných zamestnancov, medzi ktorých budú patriť špeciálni pedagógovia, psychológovia či logopéd. Ako hovorí Veronika Baková, jedna zo zakladateliek OZ Na trati: „V našom centre by sme chceli vytvoriť podmienky, aby tu dieťa mohlo absolvovať aj terapie bez rodičov, čím by sme vlastne chceli odľahčiť týmto rodinám náročnú situáciu. Rodina s autistickým dieťaťom bude môcť znovu fungovať skoro ako bežná rodina, kde je rodič v práci, vyzdvihne dieťa z družiny, venuje sa mu, oddychuje, navečerajú sa a idú spať...

Záujemcom poskytnú bližšie informácie na e-mailovej adrese natrati.oz2018@gmail.com a postupne už zapĺňajú aj webovú stránku natrati.sk. Rodičia zo združenia Na trati sa potešia každému novému priaznivcovi, veď ide o napredovanie ich detí, a to je cieľ i radosť každého rodiča.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora Mesta Trnava.

4.6.2018 10:59

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?