Mesto Trnava

Charita prichádza do ulíc poukázať na alarmujúcu situáciu

Charita je len pre bezdomovcov, charita je len pre veriacich ľudí, jej hlavnou úlohou je zbierať staré šaty a variť pre chudobných teplú polievku. Tieto najčastejšie predsudky verejnosti sa stali heslami Týždňa charity, ktorý sa uskutoční 14. – 18. augusta.

Zamestnanci Trnavskej arcidiecéznej charity (TACH) chcú počas týchto dní šíriť osvetu o tom, komu, ako a prečo pomáhajú. Zároveň upozorniť na to, že chudoba na Slovensku rastie a systém našich sociálnych služieb je nedostatočný. Navštívia preto deväť najväčších miest v diecéze – a to netradične. Na bicykloch prejdú dokopy viac ako 360 kilometrov. Príbehy, ktoré denne zažívajú s klientmi, porozprávajú na námestiach v Novom Meste nad Váhom, v Piešťanoch, Hlohovci, Seredi, Šali, Komárne, Dunajskej Strede, Galante a v Trnave (od 13. do 18. hodiny). Presne takéto veľké je totiž územie, v ktorom TACH poskytuje sociálne a poradenské služby pre ľudí, ktorí sa ocitli v životnej kríze.

„Na zvončeky v našich charitách zazvoní denne asi 300 ľudí. No nie sú to len bezdomovci, ako sa verejnosť nesprávne domnieva,“ hovorí riaditeľ TACH Miroslav Dzurech. Zaodieť a zasýtiť sa, urobiť si základnú hygienu, oprať si oblečenie, nájsť útočisko počas noci a poradiť sa o svojej životnej situácii, prichádzajú rôzni ľudia. Za niektorými príbehmi stoja zdravotné problémy, závislosti, vzťahy, ktoré zlyhali a agresivita. Ak svoje problémy nedokážu ľudia riešiť, končia často až pri exekúciách.

Do ekonomických problémov sa dostávajú aj slovenskí seniori. Zadlžia sa, pretože sú ľahkou obeťou pre podvodníkov, ktorí ich okradnú alebo oklamú. Mnohí si pre nízke dôchodky nemôžu kúpiť lieky, ich zdravie je nalomené, no nemôžu si dovoliť zaplatiť sociálne zariadenie, v ktorom by sa o nich postarali. „Pred okolím však svoju chudobu nepriznajú, pretože sa hanbia alebo nechcú byť na príťaž. Až v charite sa dozvieme, že ich celodennou potravou je niekedy len jeden rožok.“

Podľa oficiálnych štatistík dnes na Slovensku žije na hranici chudoby až 670 tisíc ľudí. Že sa počet biednych zvyšuje, pociťujú aj v charite, keďže slovenský systém sociálnych služieb je nedostatočný. Napríklad v Trnave a Seredi je TACH jedinou organizáciou, ktorá pracuje s ľuďmi bez domova. „Aj preto chceme hovoriť o potrebe pomáhať a naše dôvody sú zrejmé. Zdravá spoločnosť sa o týchto ľudí potrebuje postarať. Jednak kvôli komunálnej hygiene a jednak kvôli predchádzaniu kriminalite,“ dodáva Miroslav Dzurech.

(tlačová správa TACH)

foto: Matúš Koprda

 

 Program Týždňa charity

 

 

9.8.2017 14:19

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?