Mesto Trnava

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa začínajú, Trnava dostane ocenenie za obnovu hradieb

Trnava má tento rok česť hostiť otvárací ceremoniál Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Pri príležitosti tejto význačnej udalosti pripravila samospráva pestrý program, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na naše bohaté kultúrne dedičstvo a jeho ochranu. Septembrové dni sú doslova nabité udalosťami. Spomedzi rozmanitých podujatí, výstav, seminárov, prehliadok a iných aktivít si môžu vybrať laici aj odborníci, dospelí aj deti.

Tohtoročné DEKD sú pre Trnavu významné aj z toho dôvodu, že k nám poputuje prestížne ocenenie revue Pamiatky a múzeá. Nositeľom výročnej ceny v kategórii Obnova sa za rok 2016 stanú Mesto Trnava a kolektív pracovníkov Krajského pamiatkového úradu zodpovedných za dlhodobú a koncepčnú pamiatkovú obnovu a adaptáciu národnej kultúrnej pamiatky – mestského opevnenia v Trnave. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční vo štvrtok 7. septembra o 14. hodine v sále Marianum na otváracom ceremoniáli DEKD 2017.

Štvrtkový program v sále Marianum vyvrcholí o 19. hodine slávnostným koncertom v podaní Trnavského komorného orchestra. Vstup na koncert je voľný, všetci milovníci vážnej hudby sú vítaní.

Do aktivít súvisiacich s európskym kultúrnym dedičstvom sa aktívne zapojili aj trnavské deti prostredníctvom tvorby pohľadníc z Európy, ktoré budú vystavené od stredy 6. septembra až do konca mesiaca v západnom krídle radnice.

Každého, kto sa chce dozvedieť viac nielen o trnavských hradbách, ale aj o histórii mesta, jeho architektúre, parkoch, záhradách a jarmokoch, srdečne pozývame vo štvrtok 7. septembra o 9. hodine do zasadačky mestského zastupiteľstva na radnici. Seminár 30 rokov Mestskej pamiatkovej rezervácie Trnava je voľne prístupný odborníkom aj širokej verejnosti.

O histórii a kultúrnom dedičstve Trnavy mesta bude reč aj na ďalšom nevšednom podujatí s romantickým podfarbením. Priamo pod hviezdami v Univerzitnom parčíku 6. septembra o 19. hodine sa začne prezentácia najnovších archeologických výskumov a objavov na území nášho mesta.

Exkurzia s rovnakým tematickým zameraním odštartuje aj v piatok o 14. hodine z nádvoria radnice. Predchádzať jej bude vedecká konferencia Kultúrne dedičstvo 2017 o aplikácii ekologických princípov stavebníctva pri obnove pamiatok, ktorá sa začne v ten deň o 9. hodine na radnici.  

Viac o komplexe budov historickej Trnavskej univerzity sa môžu dozvedieť záujemcovia o účasť na komentovanej prehliadke, ktorá sa začne v sobotu 9. septembra o 14. hodine pred Katedrálou sv. Jána Krstiteľa.

Vzácna možnosť spoznať v tajomnej atmosfére svetla sviečok krypty trnavských františkánov, dejiny rehole a jej dobrodincov, sa milovníkom histórie naskytne v nedeľu 10. septembra o 19.15 h v Kostole sv. Jakuba.

Všetky aktivity DEKD nájdete na našom webe, lepšie sa orientovať v bohatom programu DEKD 2017 vám pomôžu aj letáky, ktoré sú k dispozícii na radnici (Hlavná 1), na mestskom úrade (Trhová 3).

Okrem informácií o jednotlivých podujatiach nájdu záujemcovia na zadnej strane letáku priestor na pečiatky s motívmi ôsmich dominánt Trnavy zapojených do tohtoročných DEKD (radnica, mestská veža, Bernolákova brána, Západoslovenské múzeum, Galéria Jána Koniarka, Katedrála sv. Jána Krstiteľa (univerzitný kostol), Kostol sv. Jakuba (františkánsky) a sála Marianum. Na každom z týchto miest nájdete príslušnú pečiatku. Ak v letáku zozbierate všetkých osem, dostanete u Informátora na radnici malú pozornosť od Mesta Trnavy.

Kompletný program DEKD 2017 v Trnave

6.9.2017 13:09

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?