Mesto Trnava

Do Trnavy sa blíži medzinárodný festival Cyklocestovanie 2017

Štvrtý ročník festivalu Cyklocestovanie sa bude aj tento rok konať v Trnave. Priaznivci cestovania na dvoch kolesách sú vítaní v sobotu 11. novembra 2017 od 9.00 hod. v priestoroch trnavskej radnice na Hlavnej 1. Účastníkov čakajú prednášky skúsených cyklocestovateľov zo Slovenska i zahraničia, ktorí už precestovali na bicykli takmer celý svet – niektorí aj doslovne.

Festival bude tematicky rozdelený na dva bloky. V tom prvom, zameranom na Európu, sa predstavia občianske združenie HorSa, Peter Klučka a tiež Ivan PrpičRoman Bakoš.


Peter Klučka

Zo Slovenska zamierime do Čiernej Hory, vzápätí si prejdeme cyklistickú trasu EuroVelo 6 spájajúcu Atlantický oceán a Čierne more a napokon sa po stopách jedného zo spoluorganizátorov festivalu, Miloša Majka, vydáme s „Prpom a Bakym“ na Zakarpatskú Ukrajinu plnú milých prekvapení.

Druhý – svetový –  blok pútavých prednášok nás prenesie takmer na všetky kontinenty. Prvú časť prednášok odštartuje Peter Provazník. Porozpráva o svojej dvojmesačnej ceste po Kube, ktorú absolvoval so svojou manželkou a len 5-ročnou dcérkou v cyklovozíku.


Provazníkovci

Ďalší český hosť Matěj Balga vo svojej  prednáške priblíži svoju cestu okolo sveta na bicykli a kajaku, na ktorú sa vydal hľadať stratenú lásku tam, kde ožívajú romány Jacka Kerouaca a každý deň sa začína skôr než ten predošlý. Keďže Matěj sa vybral na cestu z českého Hodonína s osemsto dolármi smerom na východ, svoju cestu pomenoval príznačným názvom I, Cycleast.

Priamo do Ázie zamierime v ďalšej časti prednášok, kde naša najodvážnejšia cyklocestovateľka Eva Novotná prinesie zážitky zo svojej 500-kilometrovej sólo cesty divokým Nepálom.

Nasledovať bude ďalší dobrodruh Ondrej Izakovič, ktorý sa najnovšie vydal do Indie. Tá len pred tohoročnou sezónou cudzincom sprístupnila vojensky uzavreté územia, cez ktoré zatiaľ neprešlo žiadne auto a prejazdy cyklistov možno zrátať na prstoch jednej ruky.

Ako zlatý klinec predstaví Martin Stiller, zakladateľ a patrón českého festivalu Cyklocestování v nesmierne pútavom rozprávaní svoje dvojmesačné cykloputovanie po západnej Britskej Kolumbii a štáte Washington v USA. Cestu absolvoval s manželkou Renčou a štvorročnou dcérkou Stellkou. Martin precestoval už takmer 40 krajín sveta a je každoročne zárukou zábavného a pritom napínavého dobrodružstva.


Martin Stiller

Aby sa nezabudlo ani na praktickú stránku festivalu Cyklocestovanie, je pre návštevníkov pripravený workshop s názvom Ako sa správne zbaliť na cestu so skúseným cestovateľom Ondrejom Izakovičom, kde sa určite aj ostrieľaní cestovatelia priučia novým nápadom a tipom.

Vstupenky na festival nie je potrebné vopred rezervovať, budú k dispozícii priamo pri vstupe. Pre návštevníkov budú pripravené aj cyklistické časopisy, fotosúťaž, tombola a iné zaujímavé veci.

Udalosť na Facebooku

7.11.2017 11:05

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?