Mesto Trnava

Ekošatník ponúka detské oblečenie, môžete sem aj priniesť šatstvo, ktoré vaše deti už nepotrebujú

Detský ekošatník je jedným z projektov, ktorý vlani získal podporu v Participatívnom rozpočte pre Trnavu. Nachádza sa v centre mesta na Štefánikovej 46 v sídle Centra pomoci pre rodinu a ľudia doň môžu priniesť šatstvo, ktoré už nepotrebujú, i odniesť si oblečenie pre svoje deti.

Ak neviete, čo s oblečením po svojich deťoch, ekošatník je dobrá voľba. Rovnako však je dobrým miestom, ak hľadáte niečo pekné a zachovalé pre svojich najmenších.
„V Trnave chýbal priestor, ktorý by sa zameriaval na výmenu detského oblečenia. Keď sme rozmýšľali, ako ešte rozšíriť naše služby, prišlo nám to ako vhodný nápad,“ vysvetľuje Kristína Königová, štatutárka Centra pomoci pre rodinu, ktoré projekt ekošatníka zastrešuje. Ten funguje od začiatku roka a za ten čas si do jeho priestorov našlo cestu už veľa rodičov. „Zatiaľ máme takú štatistiku, že viac je tých ľudí, ktorí prinesú oblečenie a menej tých, ktorí si ho chodia brať. Mnohí akoby váhali, či si majú niečo vziať, lebo majú pocit, že to nepotrebujú. Presviedčame ich však, že ekošatník je najmä ekologická aktivita, nie sociálna, prostredníctvom ktorej chceme ľudí naučiť, že veci môžu dostať druhú šancu, vďaka čomu šetríme  prírodu,“ vysvetľuje Kristína Königová.

Otváracie hodiny ekošatníka sú v utorok a vo štvrtok od 13.30 do 15.30 h, v piatok dopoludnia od 9.00 do 11.30 h. Priniesť oblečenie sa dá však kedykoľvek počas pracovnej doby Centra pomoci pre rodiny s výnimkou pondelka.


V Detskom ekošatníku je všetko prehľadne roztriedené a upratané. (Foto: Lenka Vančová)

„Malo by ísť o sezónne oblečenie, ktoré je hneď vhodné na použitie. Teda v lete letné, v zime zimné, aby sme nemali problém s jeho uskladnením. Samozrejme, malo by ísť o čisté a zachovalé kusy, také, ktoré by rodičia ešte obliekli vlastným deťom,“ opisuje štatutárka. Veci, ktoré si nikto nevyberie, priebežne posielajú rodinám v sociálnej núdzi na východ Slovenska.

O ekošatník sa stará koordinátorka a sociálna pracovníčka Jarmila Kurbelová a pri triedení a uskladnení šatstva vypomáhajú aj dobrovoľníci. „Každá pomocná ruka je vítaná,“ odkazuje K. Königová ďalším dobrovoľníkom, ktorý by sa chceli do činnosti Ekošatníka zapojiť.

Okrem výmeny oblečenia tu plánujú robiť tvorivé dielne a workshopy. V rámci nich sa malí aj veľkí naučia, ako ešte zužitkovať nepotrebné šatstvo napríklad aj na výrobu dekoračných či úžitkových predmetov. Termíny uverejnia čoskoro.

Projekt Detského ekošatníka bol podporený z prostriedkov Participatívneho rozpočtu pre Trnavu, na jeho zriadenie získalo Centrum pomoci pre rodinu finančný príspevok 4 880 eur. Tieto peniaze im poslúžia na prenájom priestoru a zabezpečenie pracovníka. O podporu v participatívnom rozpočte sa uchádzajú aj tento rok, a to so zámerom doplniť ekošatník aj o oblečenie pre dospelých.

Do Ekošatníka sa prijíma len čisto vypraté a vyžehlené prádlo.
Roztrhané alebo inak poškodené veci sa nepreberajú.
Prosíme nosiť vždy sezónne veci (v lete letné, v zime zimné).
Veci sa prijímajú počas celej pracovnej doby v utorok, streda, štvrtok a piatok.
Možnosť návštevy ekošatníka a preberanie si vecí je určená na utorok a štvrtok od 13.30 do 15.30 h, v piatok od 9.00 do 11.30 h.

Nahrávka: Detský ekošatník - Kristína Kőnigová z Centra pomoci pre rodinu

21.3.2019 16:24

Komentárov: 0