Mesto Trnava

Figaro Trnava – sladká história. Viac sa o nej dozviete na prednáške v Berlineri

Pozývame všetkých milovníkov Trnavy, jej histórie a najmä architektúry na druhú prednášku tejto jesene venovanú priemyselnej architektúre Trnavy. Uskutoční sa v stredu 15. novembra 2017 o 19. hodine v Dočasnom kultúrnom priestore Berliner na Pekárskej ulici 40, prednášať bude jeden zo zakladateľov projektu Čierne diery architekt Miro Beňák. Vstup je voľný.
Druhá, novembrová, prednáška z cyklu industriálnej architektúry Trnavy, sa bude venovať cukrovinkárstvu, ktoré je úzko späté s mestom a najmä so stavbami preň určenými. Reč bude o závode Figaro, niekdajších „Fisherových čokoládovniach“, ktoré stoja v blízkosti železničnej stanice. Bývalé čokoládovne pribudli v 20. storočí k známemu cukrovaru ako druhý závod spracovávajúci cukor a cukrovinky.
Priestor dostanú aj známe Coburgove závody a ich najúspešnejšie obdobie. Okrem toho sa poslucháči budú môcť dozvedieť viac o stavebnej firme Pittel a Brausewetter, ktorá sa zaslúžila o výstavbu väčšiny priemyselných objektov na západnom Slovensku, a o tom, aké stavby sa pod ich taktovkou podarilo zrealizovať v Trnave.   
Prednáška prinesie pohľad na históriu vzniku a vývoja „sladkého priemyslu“ a osvetlí mnohé súvislosti medzi trnavskými priemyselnými podnikmi. O tom, ako sa vzájomne ovplyvňovali či podporovali a čo ich spolupráca mestu priniesla.

Podujatie z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia. Ďakujeme mediálnym partnerom: Trnava-live.sk, TrnavskýHlas.sk a Mesto Trnava.

 

Lokalita

GPS:
N 48.379012478868034 / E 17.586328091787664

13.11.2017 9:38

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?