Mesto Trnava

Genius loci MMXVII, Roman Pavlovič: „Myslím si, že východiskom je tvorba“

Vernisáž desiateho ročníka súťažnej výstavy fotografií Genius loci Trnava sa uskutoční v stredu 4. októbra o 17. hodine v západnom krídle trnavskej radnice. Súčasťou podujatia bude vyhlásenie a udelenie ocenení najúspešnejším autorom.

Jedným z významných prínosov tejto súťaže, ktorá vznikla pri príležitosti 770. výročia udelenia kráľovských výsad Trnave, je skutočnosť, že prerástla ďaleko za hranice nášho mesta. Najmä vďaka iniciatíve členov fotoklubu Iris, ktorí sa podieľajú na organizácii súťaže s mestskou samosprávou, má odborná porota už niekoľko rokov možnosť hodnotiť fotografie nielen od trnavských autorov, ale aj od fotografov z ďalších renomovaných slovenských fotoklubov a z Českej republiky. Iste s tým súvisí aj štandardne vysoká kvalita mnohých súťažných prác.

Súťaž však má byť nielen prehliadkou najvyberanejších fotografických úlovkov známych a úspešných fotografov, ale aj priestorom na objavovanie nových talentov a príležitosťou na ich prezentáciu a vzájomnú konfrontáciu so skúsenejšími tvorcami. Nové mená sú vítané, no napriek tomu, že v propozíciách súťaže je zreteľne formulovaná základná téma a idea – genius loci kdekoľvek, kde žijeme, pracujeme, športujeme, odpočívame alebo sa zabávame – zakaždým sa nájdu autori, ktorí od nej odbočujú. A niekedy na vlastnú škodu, lebo medzi fotografiami, ktoré nespĺňajú túto požiadavku, bývajú aj nádejné a pozoruhodné „kúsky“.  

Aj preto je už pravidlom, že odborná porota súťaže Genius loci nemáva ľahkú prácu. Je ťažké spravodlivo vybrať z dobrého to najlepšie, je smutné neoceniť prácu tých, ktorí majú perspektívu, ale aj dlhý kus cesty pred sebou. Hádam najvýstižnejším posolstvom v tejto súvislosti sú slová člena poroty umeleckého fotografa Romana Pavloviča:

„Raz dávno mi Tibor Huszár (pozn. red.: * 16. jún 1952, Reca – † 11. september 2013, Modra, významný slovenský fotograf, ktorý v posledných rokoch svojho života pôsobil ako pedagóg na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM v Trnave) povedal: „Nie každý, kto si kúpi písacie pero, bude spisovateľ. A rovnako nie každý, kto má fotoaparát, sa stane hneď dobrým fotografom.“ Túto múdru vetu používam často a rád. V dnešnej dobe sme svedkami nadbytku. Všetkého pribúda geometrickým radom a znásobuje sa v nesmiernom tempe. Fotografia sa stáva nielen mediálnym nástrojom, ale vchádza do našich životov a dokumentuje ho v takej kvantite, že sa problematickým stáva kvalitný výber a selekcia. Všetci fotia všetko, všade a veľa. Bezhlavo a bez rozmyslu, prakticky nonstop. Keď si uvedomíme fakt, že všetko, s čím sme v živote prišli do styku, sa nám ukladá hlboko do podvedomia, pochopíme potrebu vedieť si vybrať. Myslím si, že východiskom je tvorba. Tvorca – dobrý fotograf pochopí proces a stáva sa citlivejším, vnímavejším a hlavne trpezlivejším. Hľadá, pátra, dotýka sa… V jednom momente prestane kŕčovito stláčať spúšť fotoaparátu a príde na to, že kedy, kde, ako a či naozaj je prečo.

Tohtoročné trnavské Genius loci ma opäť potešilo hromadou kvalitných súborov fotografií v takmer celom spektre žánrov. Účasť a konkurencia neboli také silné ako po minulé roky, ale profesionálna úroveň bola pomerne vysoká. Hodnotili sme naozaj pekné kolekcie a súbory, a nebolo jednoduché vyhodnotiť najlepšie. Preto sme udelili viacej cien bez určenia poradia a čestných uznaní. Nakoniec, posúdite sami...

Do budúcna želám všetkým tvorivú náladu, hromadu inšpirácie a dobré svetlo.“

Hlavná cena Genius loci MMXVII patrí Romanovi Tibenskému z Piešťan za kolekciu Po dvoch rokoch.

Tri najvyššie ocenenia bez určenia poradia si odniesli predseda trnavského fotoklubu Iris Milan Marônek za kolekciu Čarovné Toskánsko, Ondrej Medveď z Bratislavy za kolekciu V múzeu a František Novotný zo Vsetína (ČR) za cykly Hospodářství Lušová a Obrázky z poutě.

Čestné uznania boli udelené Jiřímu Kočímu z Ústí nad Orlicí (ČR) za sériu fotografií, Jane Sedlákovej z Bratislavy za kolekciu Sicília a Mariánovi Závackému zo Žiliny za kolekciu Spartan Race.

Srdečne vás pozývame na výstavu Genius loci MMXVII v západnom krídle trnavskej radnice.

  > >aktualizované <<

Výstava pokračuje aj v mesiaci november.

Aktualizované 6. 11. 2017

Lokalita

GPS:
N 48.376568169998244 / E 17.584761681722966

3.10.2017 23:54

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?