Mesto Trnava

Hudba na radnici: špičkoví interpreti a pôsobivá dramaturgia s hudobnou premiérou

Pred rokom pribudol do spektra kultúrnych podujatí na trnavskej radnici celkom nový fenomén: festival vážnej hudby s príznačným názvom Hudba na radnici v réžii a dramaturgii Trnavského komorného orchestra. O prípravách druhého ročníka tohto festivalu, ktorý sa uskutoční 24. a 25. júna, hovoríme s umeleckou vedúcou TKO Alžbetou Ševečkovou.

* Hudba na radnici priniesla nielen na nádvorie radnice, ale aj do podujatí trnavského kultúrneho leta čosi celkom nové: koncerty vážnej hudby v podaní špičkových interpretov priamo pod večerným letným nebom. Aké ohlasy ste zaznamenali od návštevníkov a ako ste ho zhodnotili vy ako organizátori?

- Veľmi nás teší, že náš festival sa stretol s priaznivým ohlasom u publika, ktoré vysoko hodnotilo dramaturgiu koncertov, pozvaných interpretov, výkony hudobníkov aj prostredie radničného nádvoria. Sú to pre nás nesmierne cenné a potrebné informácie. Veľmi si vážime tiež pozitívne vyjadrenia prítomných odborníkov o vynikajúcom výkone orchestra a o kvalitnej organizácii podujatia.

* Čo sa odvtedy udialo a čím prekvapíte návštevníkov tohtoročného festivalu?

- Na jeseň vyhlásil Trnavský komorný orchester skladateľskú súťaž ARCO a podmienkou pre zúčastnených autorov bolo skomponovať úplne novú, doteraz nehranú a nepublikovanú skladbu pre komorný orchester. Dostali sme niekoľko zaujímavých kompozícií a odborná porota, zložená z významných skladateľských osobností – doc. Ivan Buffa, ArtD., prof. Jevgenij Iršai, PhD., prof. Vladimír Bokes, PhD., Mgr. art. Ľuboš Bernáth, ArtD., Mgr. art. Lucia Papanetzová, ArtD. – mala neľahkú úlohu. Z prijatých skladieb napokon vybrala dielo Mareka Krajčiho s názvom Arcott. Jeho premiéru si bude môcť publikum vypočuť v prvý festivalový večer.

* Aká bude dramaturgia festivalových koncertov?

- Aj tento rok pripravujeme dva koncerty. Na prvom z nich v sobotu 24. júna okrem spomínanej víťaznej skladby súťaže Arcott zaznejú Orchestrálny kvartet Carla Stamitza, Sinfonia pre sláčiky Felixa Mendelssohna-Bartholdyho a Koncert Neya Rosaura pre neobvyklý sólový nástroj marimbu. Druhý koncert v nedeľu 25. Júna bude patriť španielskej hudbe, španielskym rytmom a temperamentu. Zaznejú diela Astora Piazzollu, Máxima Diega Pujola, Ronalda Dyensa, Carlosa Gardela, Luigiho Bocheriniho a ďalších autorov.

* Na minuloročnom festivale sa ako sólisti popri mladých začínajúcich umelcoch predstavili aj špičkové osobnosti slovenskej hudobnej scény. Ako to bude tento rok?

- Aj teraz sa môžu návštevníci tešiť na zvučné mená. Hosťami španielskeho večera budú svetoznáma gitaristka Miriam Rodriguez Brüllová, ktorá vystupovala s desiatkami svetových orchestrov pod taktovkou špičkových dirigentov, a nemenej známy tenorista Pavol Remenár, sólista opery Slovenského národného divadla a hosť viacerých zahraničných operných domov. Marimbový part v Rosaurovom koncerte bude hrať prvý tympanista orchestra Slovenskej filharmónie a sólista Orchestra Slovenského rozhlasu Peter Kosorín.

* Trnavský komorný orchester má okrem festivalu aj iné celoročné aktivity. Čo máte za sebou a čo ešte pred sebou?

- Táto sezóna je pre nás naozaj veľmi bohatá a pestrá. Na jej začiatku sme naštudovali jedno z najkrajších a najhranejších diel Wolfganga Amadea Mozarta Requiem d mol. V období, keď sme dielo uviedli, uplynulo 225 rokov od jeho vzniku. K spolupráci sme pozvali Spevácky zbor Cantica Collegium Musicum z Martina a Žilinský miešaný zbor. Ako sólisti sa predstavili Miriam Maťašová, Alena Kropáčková, Jozef Gráf a Boris Prýgl .Za dirigentským pultom stál Štefan Sedlický. Prvý deň v roku je pre Trnavčanov okrem iného aj dňom Novoročného koncertu. Náš tohtoročný novoročný program sa niesol v znamení dvoch autorov, ktorých spájajú okrúhle výročia. Z tvorby Antonia Vivaldiho zaznela Sinfonia G dur a Koncert pre violončelo c mol, v ktorom sa ako sólistka predstavila Karolína Zívalíková. Výber z cyklu Biblické písně od Antonína Dvořáka spieval Marek Pobuda. Záver programu patril premiérovo uvádzanej orchestrálnej úprave Dvořákovej husľovej Sonatíny G dur op.100. Rovnaký program sme uviedli aj v máji na koncerte cyklu Cíferská hudobná jar. Rok 2017 je pre priaznivcov koncertného i operného spevu zvlášť významný. Po mnohých rokoch sa do Trnavy vrátila medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera Trnavského. Na otváracom koncerte súťaže sme hrali pod taktovkou Mariana Lejavu Mikulášsku omšu a niekoľko ďalších autorových diel. Hudbou na radnici sa pre nás táto sezóna končí. Hneď na začiatku novej sezóny 7. septembra nás čaká koncert v rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva. Posledný októbrový víkend to bude koncert na festivale Hudba Trnave. Usporiadateľom je Ján Slávik a Moyzesovo kvarteto, ktorého členovia s nami budú aj spoluúčinkovať. Čaká nás tiež adventný koncert 3. decembra aj viaceré koncerty mimo Trnavy. Ďalšie plány sú tiež zaujímavé, ale zatiaľ viac prezrádzať nebudem.

* Na záver nám teda zostáva pozvať všetkých hudbymilovných Trnavčanov i návštevníkov mesta na festival Hudba na radnici. Dúfajme, že podujatiu bude priať aj počasie. Ozaj, čo ak sa nevydarí?

- Trnava, žiaľ, nemá koncertnú sálu, ktorá by v prípade nepriaznivého počasia mohla nahradiť prostredie radničného nádvoria. Musíme teda len dúfať, že počasie nám bude priať. Ak by nám to predsa len chcelo prekaziť, pršiplášte pre návštevníkov máme pripravené. Tešíme sa na všetkých a veríme, že to bude tak ako minulý rok – za priaznivého počasia.

(ab)

Lokalita

GPS:
N 48.37696012246966 / E 17.58544832723078

15.6.2017 15:09

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte