Mesto Trnava

Koncert majstrovského cimbalistu Daniela Skálu v Malom Berlíne

Skladby významných autorov súčasnosti a špeciálny koncertný nástroj zaznejú v sobotu 11. mája 2019 o 19.00 h v kultúrnom centre Malý Berlín. Zárukou vynikajúcej atmosféry je špičkový interpret Daniel Skála, český cimbalista, skladateľ, improvizátor a priekopník moderného koncertného cimbalu.
Vďaka jeho majstrovstvu bude druhý koncert z cyklu komorných koncertov b-minor, ktorý organizuje kultúrne centrum Malý Berlín, bezpochyby mimoriadnym zážitkom. Cimbal je typický pre strednú Európu, no hráva sa na ňom na celom Balkáne. Významné miesto má v rómskej a maďarskej hudobnej tradícii. Prvý koncertný cimbal, ktorý poslúžil na povýšenie nástroja nad vtedy bežnú ľudovú či pouličnú tvorbu, zostrojil Václav József Schunda v roku 1874. Rodák od Prahy založil svoju dielňu v Budapešti. Odvtedy sa cimbal úspešne rozšíril do celého sveta a má pevné miesto v mnohých významných symfonických orchestroch, aj ako sólový nástroj interpretujúci vážnu hudbu.
Program sobotného koncertu tvoria skladby významných autorov, ktoré sú podľa Skálových slov „vážně skvělé“. Okrem skladieb Jaromíra Dadáka Sonáta pro cimbál a Variace na lidovou píseň Janko, Janko, zlá novina, zaznejú napríklad skladby Aloisa Hábu alebo György Kurtága. Chýbať nebude Skálova minuloročná kompozícia Neopaganiniana č. 1.
Daniel Skála pochádza z Ostravy. Hru na cimbal študoval okrem iného na Lisztovej akadémii v Budapešti u výraznej pedagogickej a hráčskej osobnosti Ilony Szeverényi. Ako cimbalista získal mnohé ocenenia na interpretačných súťažiach doma i v zahraničí. So svojím cimbalom vystupoval aj v povestnej newyorskej Carneggie Hall.
Koncert sa uskutoční v kultúrnom centre Malý Berlín na Štefánikovej 4. Vstupné na podujatie je 8 € a lístky si môžete zakúpiť v online predpredaji. Cena vstupenky na mieste v deň koncertu je 10 €.
Z verejných zdrojov podporil podujatie hlavný partner Fond na podporu umenia v rámci projektu Malý Berlín 2019. Podujatie sa koná aj s prispením Mesta Trnava.

 

7.5.2019 20:36

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?