Mesto Trnava

Lávku cez Hlbokú skrášli zeleň, ktorá zároveň ochráni chodcov pred slnečnou páľavou alebo vetrom

Mesto Trnava pokračuje v uplatňovaní nového prístupu k upravovaniu verejných priestranstiev v súlade s celoštátnou adaptačnou stratégiou zameranou na predchádzanie a zmierňovanie dopadov zmeny klímy. Nový vzhľad zjemnený vhodnou výsadbou a popínavou zeleňou dostane aj lávka pre peších na Starohájskej ulici, spájajúca historické centrum mesta so sídliskom Hlboká a Mestskou poliklinikou. Vzhľadom na fakt, že ide o najfrekventovanejšiu pešiu trasu mesta, po ktorej denne prejde približne desaťtisíc ľudí vrátane seniorov, detí a pacientov využívajúcich služby polikliniky, cieľom mestskej samosprávy je najmä zmierniť jej prehrievanie slnečnými lúčmi, spomaliť prúdenie vzduchu pri veternom počasí a vytvoriť pre chodcov miesta na krátkodobý oddych.
Nemenej dôležitá je pre samosprávu aj estetická stránka budúcich úprav. V rámci vypracovanej urbanisticko-architektonickej štúdie sa uvažuje o niekoľkých variantoch ozelenenia. Najvýznamnejšiu úlohu v nich má popínavá zeleň na oporných konštrukciách v kombinácii s kríkmi a menšími stromami v nádobách a väčšími, rýchlo rastúcimi stromami aj mohutnejšími popínavými rastlinami vysadenými priamo v pôde v bezprostrednej blízkosti lávky tak, aby vytvorili synergický estetický aj ochranný efekt. Na základe všeobecných meraní sa dá očakávať, že zeleň po dosiahnutí svojich prirodzených rozmerov dokáže zlepšiť mikroklímu a v letných horúčavách zníži teplotu na lávke minimálne o štyri stupne.
Popri lávke, na trávnikoch upravených do vsakovacích rigolov, kde by mala byť odvedená dažďová voda z lávky na zavlažovanie, sa uvažuje o vysadení rýchlorastúcich vysokých stromov ako sú napríklad platany, jasene, javory či topole, ktoré v dospelosti prerastú výškovú úroveň lávky a dajú sa upravovať rezom podľa jej potrieb. Do pôdy k oporným konštrukciám alebo priamo k múru lávky by mali byť vysadené aj mohutné popínavky ako pavinič päťlistý, stavikrv baldžuánsky, wisteria čínska alebo pavinič trojlaločný.
Mobilná zeleň na lávke by podľa štúdie mohla pozostávať z väčších krov a menších stromčekov ako napríklad muchovník, sumach, jaseňovec, štedrec, atď., a z popínavých rastlín menšieho vzrastu, znášajúcich aj horúčavy, sucho, vietor či mráz. Do úvahy prichádzajú napríklad akébia, vlkovec, trúbkovec, plamienky, viniče alebo brečtan. Všetky navrhované popínavky, väčšie i menšie, sa vyznačujú krásnym kvitnutím, zaujímavými tvarmi listov či atraktívnym jesenným sfarbením, brečtan ostáva zelený aj v zime. 
Podrast v nádobách budú tvoriť trvalky, ktoré sa už osvedčili aj v iných nových výsadbách v meste. Aj pri ich výbere sa bude prihliadať na odolnosť voči extrémnym podmienkam. Počíta sa napríklad s okrasnými trávami, kosatcami, astrovkami, rozchodníkmi, kocúrnikmi, veronikou, jukou, atď.
Ozelenenie lávky na Starohájskej, podobne ako minuloročná výsadba stromov na Clementisovej ulici za strediskom sociálnej starostlivosti alebo výsadba na vŕšku na Tehelnej ulici, sa uskutoční aj na základe odporúčaní projektu Mestá odolné na dopady zmeny klímy - trnavská inšpirácia, ktorý realizuje Mesto Trnava v rámci Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce od 26. marca 2013 do 28. februára 2015.
Urbanisticko-architektonická štúdia ozelenenia lávky z roku 2014 sa stane v tomto roku podkladom na zabezpečenie technickej projektovej dokumentácie.
Mesto Trnava chce aj týmto projektom prispieť k zmierneniu dopadov zmeny klímy na mieste, kde je klimatickým extrémom vystavený značný počet rizikových skupín obyvateľov.





Ukážky z vizualizácií variantov urbanisticko-architektonickej štúdie ozelenenia lávky: AWE Atelier

Lokalita

GPS:
N 48.37918706786796 / E 17.59316236035761

20.1.2015 17:39

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte