Mesto Trnava

Milí Trnavčania, nevybaľujte si batôžky a nevyzúvajte túlavé topánky, Potulky Malým Rímom budú aj v auguste

Milí Trnavčania, Mesto Trnava si vás dovoľuje upozorniť, aby ste si ešte nevybaľovali batožinu a nevyzúvali túlavé topánky. Nedeľnú popoludňajšiu pohotovosť sme nezrušili, naše Potulky Malým Rímom pokračujú aj v auguste. Stroj času, ktorý nás opäť zoberie do atraktívnych destinácií minulosti nášho mesta, štartuje v nedeľu 4. augusta o 16.30 h pred vchodom do TAZ-ky. Nemusíte sa obávať, nepôjdeme do práce, ale na návštevu k zástupcovi jedného starého a významného šľachtického rodu. A na základe skúsenosti, že na potulky býva veľký nával, o 18. hodine vypravíme aj druhý turnus...

Uhádli by ste, čo má spoločné manžel anglickej kráľovnej Viktórie princ Albert s Trnavou? Na prvý pohľad nič, ale na druhý predsa niečo: Z toho istého rodu Sachsen-Coburg und Gotha pochádzal aj Filip Coburg, vlastník akciovej spoločnosti Banské a hutné závody, ktorá v rokoch 1916 – 1917 postavila v Trnave siemens-martinskú oceliareň a valcovňu. O histórii tohto závodu a jeho architektonických hodnotách bude na prvej augustovej potulke hovoriť Miroslav Beňák.

Na prvej fotografii je vodná veža parnej elektrárne Coburgových závodov, na druhej ich zakladateľ vojvoda Filip Coburg s manželkou, belgickou princeznou Lujzou

V nedeľu 11. augusta sa stretneme o 14.45 a 16.30 h pred evanjelickou farou a opäť pôjdeme na návštevu. Kam? No predsa k evanjelikom za trnavskými juhozápadnými hradbami. Áno, vieme, ťažko by sme našli Trnavčana, ktorý nepozná evanjelický dom. Ale koľkí z nás poznajú aj jeho históriu a obytné interiéry? O činnosti a významných osobnostiach trnavskej evanjelickej cirkvi, budovaní kostola, parku, evanjelického domu, jeho prvých nájomníkoch a veľa iného z histórie budov a pozemkov, na ktorých stoja, nám porozpráva Simona Jurčová. Nahliadneme aj do päťizbového bytu, ktorý predstavoval štandard bývania strednej vrstvy za prvej ČSR.
Tretia augustová nedeľa bude určite kóšer. Stretneme sa o 16.30 h pred mestskou vežou a vyberieme sa s Emíliou Valachovičovou spoznávať židovskú kultúru, zvyklosti a obyčaje. Pozrieme sa na miesta, kde žili Židia v minulosti a predstavíme si pamiatky, ktoré tu vytvorili. Pripomenieme si aj Alfréda Wetzlera a ostatných Židov, ktorí boli z Trnavy deportovaní do koncentračných táborov.
Poslednú augustovú nedeľu pôjdeme do škôlky. Presnejšie, do histórie predškolskej výchovy v Uhorsku a do poslednej budovy detskej opatrovne na Haulíkovej ulici. O dôvodoch vzniku opatrovní, ich zakladateľke Terézii Brunšvikovej, zvláštnostiach trnavskej opatrovne, vyučovacích premetoch a procese, humorných, ale aj negatívnych zápiskoch prvého a výnimočného učiteľa Antona Rehlingera nám porozpráva Slavomír Dzvoník. A možno si vybavíme aj vlastné spomienky na časy, keď sme ešte chodili do škôlky a porovnáme ich s podmienkami, v ktorých žili škôlkari v druhej polovici 19. storočia. Aj na túto potulku vypravíme dva turnusy, prvý o 14.45, druhý o 16.30 h pred mestskou vežou.

4. augusta o 16.30 a 18.00 h pred hlavným vchodom TAZ Trnava
PRÍBEH COBURGOVÝCH ZÁVODOV

Sprevádza Miroslav Beňák

11. augusta o 14.45 a 16.30 h pred evanjelickou farou
U TRNAVSKÝCH EVANJELIKOV ZA JUHOZÁPADNÝMI HRADBAMI

Sprevádza Simona Jurčová

18. augusta o 16.30 h pred mestskou vežou
KÓŠER TRNAVA

Sprevádza Emília Valachovičová

25. augusta o 14.45 a 16.30 h pred mestskou vežou
TERÉZIA BRUNŠVIKOVÁ A DETSKÁ OPATROVŇA

Sprevádza Slavomír Dzvoník

Foto: Miroslav Beňák a zdroj https://en.wikipedia.org/wiki/Prince_Philipp_of_Saxe-Coburg_and_Gotha

2.8.2019 16:56

Komentárov: 0