Mesto Trnava

Milí Trnavčania, zbaľte si batôžky, v nedeľu štartujeme na Potulky Malým Rímom

Milí Trnavčania, Mesto Trnava si vás dovoľuje upozorniť, že je najvyšší čas, aby ste sa zbalili. Stroj času, ktorý nás zoberie na tradičné letné Potulky Malým Rímom, štartuje už v nedeľu 7. júla o 16.30 h pred mestskou vežou. Vo výstroji našich cestovateľov by nemali chýbať pohodlné túlavé topánky a v batôžku správna dávka zvedavosti. A kam pôjdeme? Ako bývalo voľakedy v nedeľu popoludní zvykom, zájdeme si do historickej Trnavy na kávičku.

Uhádli by ste, kam na ňu chodievali Trnavčania pred tromi storočiami? Nemuseli chodiť ďaleko, prvá trnavská kaviareň bola doslova za rohom. Kde? Jej adresu nám prezradí a históriou trnavského kaviarnictva nás prevedie Peter Vagner na prvej júlovej potulke s názvom Už tristo rokov vonia káva v Trnave.
Druhá júlová potulka nás zavedie ešte hlbšie do histórie. Už v 13. storočí začali vtedajší Trnavčania budovať hradby, ktoré ich mali chrániť pred útokmi nepriateľov a zároveň zvýrazňovať význam slobodného kráľovského mesta. Mestské opevnenie dodnes objíma vo veľkom rozsahu pôdorys stredovekej Trnavy a hoci už dávno nemusí plniť ochrannú úlohu, jej slávu šíri naďalej. Viac o histórii výstavby, stavebnom materiáli a funkcii architektonických prvkov hradieb nám 14. júla povie archeológ Peter Grznár.
Na tretej júlovej potulke pôjdeme do chládku. Presnejšie, do chládku kláštorných múrov, kaplniek a verejnosti neprístupných priestorov reholí, ktoré v Trnave pôsobili, kde nám Ferdinand Mak porozpráva o ich histórii, osobnostiach, pravidlách a činnosti.
Posledná júlová potulka je určená najmä hľadačom pokladov. Pod pojmom poklad si väčšinou predstavujeme drahokamy a hrnce plné zlatých mincí ukryté na tajných miestach. V nedeľu 28. júla sa však presvedčíme, že skutočné poklady môžu mať aj inú podobu a sú skryté za múrmi budovy, okolo ktorej často chodievame. Áno, reč je o trnavskom Štátnom archíve, ktorý uchováva vo svojich priestoroch vzácnu pamäť nášho mesta. S jeho riaditeľkou Júliou Ragačovou a Katarínou Červeňovou nahliadneme do depotov a ďalších bežne neprístupných priestorov a prezrieme si aj výstavu Bohu na slávu, blížnemu na pomoc, ktorá mapuje formovanie, vznik a fungovanie Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave od 19. storočia až po súčasnosť. Výnimočne bude pre nás sprístupnená aj pivnica tohto historického meštianskeho domu, ktorého základy siahajú do 14. storočia.
A kam sa zatúlame v auguste? Nechajte sa prekvapiť. Zatiaľ prezradíme len toľko, že opäť pôjdeme aj na také miesta v histórii Malého Ríma, kde sme ešte spolu neboli.

POTULKY MALÝM RÍMOM


7. júla o 16.30 h pred mestskou vežou
UŽ TRISTO ROKOV VONIA KÁVA V TRNAVE
Históriou trnavského kaviarnictva vás prevedie Peter Vagner

14. júla o 16.30 h pred mestskou vežou
CHRÁNI A OBJÍMA

O histórii výstavby, stavebnom materiáli a funkcii architektonických prvkov mestského opevnenia nám porozpráva archeológ Peter Grznár

21. júla o 16.30 h pred mestskou vežou
V CHLÁDKU KLÁŠTORNÝCH MÚROV

Potulka nás zavedie do kláštorných kaplniek a pre verejnosť neprístupných priestorov jednotlivých reholí. O ich histórii, osobnostiach, pravidlách a činnosti nám porozpráva Ferdinand Mak

28. júla o 16.30 h pred Štátnym archívom na Štefánikovej
POKLADY TRNAVSKÉHO ARCHÍVU

S riaditeľkou archívu Júliou Ragačovou nahliadneme do depotov a ďalších zvyčajne neprístupných priestorov a prezrieme si aj výstavu Bohu na slávu, blížnemu na pomoc
 

3.7.2019 23:47

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?