Mesto Trnava

Na Deň detí za Bazilikou sv. Mikuláša v Malom Ríme vyrazíme do Rímskej ríše

Detská fantázia a predstavivosť nepoznajú hranice času a priestoru. Aj preto nám na Deň detí v uplynulých troch rokoch trvala spoločná cesta do stredoveku nášho mesta len pár minút. Trnavské deti si tam užili kopec zábavy a naučili sa veľa z histórie. Tento rok sme im k sviatku pripravili ešte veľkolepejší výlet v čase: V nedeľu 2. júna sa pozrieme až do Rímskej ríše. Nástup do stroja času bude o tretej popoludní pri hradbách za Bazilikou sv. Mikuláša.

Pocestujeme ďaleko v čase, ale blízko v priestore. Rímska ríša zasahovala aj na naše územie a nie je vylúčené, že Rimania kedysi prechádzali cez Trnavu. Vojenský tábor Gerulata na území dnešných Rusoviec ležal len približne 60 kilometrov od Trnavy, stopy po prítomnosti Rimanov sú aj v areáli Bratislavského hradu, v bratislavskej Dúbravke či ešte bližšie, napríklad v Cíferi. Rimania priniesli na naše územie svoju kultúru, nové bojové taktiky a zárodky nášho súčasného štátneho zriadenia – republiku. Deti sa dozvedia, že radi riešili spoločensko-politické otázky, obchodovali aj hodovali v dobre vybavených verejných kúpeľoch, ktoré kedysi postavili napríklad aj na území Stupavy a ich návštevu si mohli dovoliť vďaka nízkemu vstupnému nielen bohatí, ale aj chudobní. A keď sme už pri tom hodovaní, deti zistia, že bobkový list nepatrí iba do fazuľovej polievky, ale aj na hlavy hrdinov, a vlastnoručne si vyskúšajú výrobu vavrínového venca – symbolu slávy a víťazstva rímskych vojvodcov. No a pokiaľ ide o to slávne rímske vojsko, deti doň môžu vstúpiť a trénovať hod rímskou kopijou, ťahanie rímskeho voza alebo sa stať súčasťou neohrozenej a v útokoch úspešnej formácie korytnačiek – pevného zomknutie rímskych pešiakov so štítmi. Bude to vzrušujúce, ale bezpečné, lebo bojovať sa bude len "akože" a navyše, Rimania zvyčajne v bitkách víťazili.
Tohtoročný Deň detí v Trnave ponúka opäť spojenie dobrej zábavy s poučením. Pridať sa môžu aj dospelé deti, ktoré ešte život nepripravil o zvedavosť a hravosť. Srdečne vás pozývame, vstup do stroja času je zdarma.

A kto ešte váha, či s deťmi príde, môže sa na vlastné oči presvedčiť, že minulý rok v stredoveku pri hradbách v slobodnom kráľovskom meste bolo naozaj veselo. To treba zažiť v Trnave...
Deň detí 2018, foto: Matúš Koprda

 

22.5.2019 0:52

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?