Mesto Trnava

Na Hlbokej a Rybníkovej pribudne takmer stoosemdesiat stromov, sadiť budú opäť aj dobrovoľníci

Estetická, klimatická aj izolačná funkcia zelene na Hlbokej a Rybníkovej ulici dostane mohutnú posilu. Mestská samospráva tu v najbližších dňoch vysadí takmer stoosemdesiat nových odrastených stromov.

Dovedna stoštyridsaťdva stromov pribudne v páse zelene na Hlbokej ulici, kde je ešte dosť možností na zahustenie výsadby. Mestská samospráva prispôsobila výber druhov požiadavke, aby boli stromy čím skôr schopné vytvoriť tieň pod svojimi korunami a aby dobre znášali mestské podmienky. Voľba padla na osvedčené, v dospelosti vysoké a rozložité platany javorolisté, ktorých bude rovná stovka. K nim sa pridá osemnásť brestovcov južných, dvadsaťjeden bohato kvitnúcich medonosných sofor japonských a tri nádherné plnokveté vtáčie čerešne.  

Na Rybníkovej ulici, kde sú rovnako vysoké nároky na vyváženie negatívneho pôsobenia frekventovanej komunikácie, ale menej priestoru na výsadbu, bude dosadených tridsaťsedem platanov javorolistých iného druhu s užšou, pyramidálnou korunou, ktoré sú v mestských výsadbách obzvlášť obľúbené nielen pre svoju krásu, ale aj nenáročnosť a schopnosť dobre znášať znečistené mestské ovzdušie.

Podobne ako vlani a predvlani, aj teraz priložia ruku k dielu dobrovoľníci. Všetci, ktorí chcú pomôcť pri sadení stromov pre Trnavu, budú vítaní v sobotu o 15. hodine na Rybníkovej ulici. Mladí, ktorí majú motiváciu urobiť niečo pre seba a svoje deti, aj tí skôr narodení, ktorí už vedia, že so stromami, ktoré kedysi na sídlisku sami vysádzali, sa na tieto miesta vracia život.


Vo štvrtok 6. apríla ráno fúkal silný vietor a na Hlbokej to už vyzeralo tak trochu ako v horách po víchrici. Našťastie, kopy hliny so šikmo ležiacimi kmeňmi neboli vývraty, ale nové odrastené stromy pripravené vo vyhĺbených sadbových jamách. 


Stavebný odpad, ktorý tu kedysi zarovnali so zemou pri výstavbe sídliska, sa už do zeme k stromčeku nevráti.


Keď hlina v sadbovej jame sadne, vytvorí okolo kmeňa "lavór" na zadržiavanie závlahy.


História je v Trnave prítomná na každom kroku. V hline z jamy pre nový strom sa našla trnavská tehla z druhej polovice 19. storočia vyrobená v Reidnerovej tehelni.

Foto: (eu)

Lokalita

GPS:
N 48.38208373266701 / E 17.592754664587346

6.4.2017 15:21

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?