Mesto Trnava

Na pamiatkovom seminári sa bude hovoriť aj o vzácnych archeologických nálezoch v Trnave a ich budúcej prezentácii

Rok 2016 priniesol bohatú úrodu vzrušujúcich archeologických nálezov v historickom centre Trnavy. Výsledky tohtoročných výskumov ponúkne odborníkom i laickým milovníkom histórie 23. ročník odborného pamiatkového seminára Pamiatky Trnavy a Trnavského kraja, ktorý sa začne vo štvrtok 8. decembra o 13. hodine na trnavskej radnici. Hovoriť sa bude aj o projektoch trvalej prezentácie nálezov, ktoré vzkriesia zaniknuté časti stredovekých stavieb a začlenia ich do živého organizmu Trnavy tretieho tisícročia.

Ako prví vystúpia samostatná výskumníčka v oblasti architektonicko-historického výskumu Jaroslava ŽuffováErik Hrnčiarik z katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity, aby predstavili výsledky archeologického výskumu bývalého cintorína pri Bazilike sv. Mikuláša. Bezprostredne po nich budú hovoriť o návrhu prezentácie tejto vzácnej archeologickej lokality vrátane románskeho karnera Jana Gregorová z Fakulty architektúry STU – Ústavu ekologickej a experimentálnej architektúry, Zuzana Ondrejková z odboru ochrany pamiatok Ministerstva kultúry SR a autorizovaná architektka Silvia Petrášová.

Výsledky prvej etapy archeologického výskumu zaniknutých úsekov mestského opevnenia v priestore mestského amfiteátra a severozápadnej nárožnej veže predstavia Branislav Lesák a Jozef Kováč z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave a Ivan Staník z Krajského pamiatkového úradu v Bratislave.

Nebude chýbať ani krátka správa o unikátnych nálezoch na Štefánikovej ulici 31 a 30 v podaní Henriety Baliovej Michala Takacsa zo spoločnosti Archeocenter.

Bazilika sv. Mikuláša bude opäť centrom pozornosti v príspevku Mareka Gilányiho z Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorý bude hovoriť o erboch v tejto sakrálnej stavbe.

Zdrojom veľmi zaujímavých informácií z histórie Trnavy sú nielen archeologické, ale aj archívne výskumy. So Zuzanou Rábikovou z Krajského pamiatkového úradu v Trnave budeme môcť spoznať vlastníkov meštianskeho domu na Štefánikovej ulici 3 od 16. storočia do prvej polovice 20. storočia.

Pozornosti odborníkov sa tešia aj vzácne pamiatky celého Trnavského kraja. Patrí k nim nepochybne jedna z najstarších stavieb na Slovensku s možným veľkomoravským pôvodom – predrománsky Kostol sv. Margity v Kopčanoch. Záznamy o tejto stavbe v novovekých archívnych dokumentoch preskúmal Radoslav Ragač zo sekcie kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR.  

Informácie o nových stredovekých nálezoch v Kostole sv. Jána Krstiteľa v Jelke, ktorého najstaršia časť je z 13. storočia a postupne prešiel až štyrmi prestavbami a prístavbami, prinesú samostatné výskumníčky v oblasti architektonicko-historického a umelecko-historického výskumu Mária Smoláková a Jaroslava Žuffová.

Na záver bude Daniel Hupko z Múzea mesta Bratislavy hovoriť o pálffyovskej prestavbe kaštieľa v Malom Magri a jeho osudoch v prvej polovici 20. storočia. Po prvý raz sa obec spomína pod menom Marchamagyar v roku 1298. Patrila postupne viacerým vlastníkom a zemianskym rodom, naposledy Pállfyovcom, a v roku 1940 zanikla pričlenením k Tonkovciam.

Lokalita

GPS:
N 48.376568169998215 / E 17.585217657255498

29.11.2016 16:01

Komentárov: 0