Mesto Trnava

Na Trnavskom Jazzyku 2018 sa predstaví spevák a multiinštrumentalista svetovej scény Avishai Cohen

Pätnásty ročník open-air festivalu sa uskutoční od 30. júla do 3. augusta v Mestskom amfiteátri a v novom atraktívnom priestore Nádvoria.

Mesto Trnava v spolupráci s Nádvorím, priestorom súčasnej kultúry a Bemykey Music pripravilo v poradí už 15. ročník open-air festivalu Trnavský Jazzyk 2018. Festival má už stabilné miesto medzi podujatiami kultúrneho leta v najstaršom kráľovskom meste na Slovensku a vďaka kvalitnej dramaturgii sa zaradil medzi najvýznamnejšie jazzové festivaly na Slovensku. Ako každý jazyk má svoje nárečia, tak má aj jazz nespočetné množstvo rôznych podôb. Festival ponúka návštevníkom široké spektrum žánrov, od klasického mainstreamu cez fusion, funk, soul, world music až po súčasný jazz.

Trnavský jazyk tentokrát ponúkne návštevníkom viaceré nové tváre domácej scény a súčasne meno, ktoré je na svetovej scéne neprehliadnuteľné. Do Trnavy príde izraelský spevák a multiinštrumentalista Avishai Cohen, ktorý tu predstaví svoj popový projekt a rovnomenný album 1970.

„Pätnásty ročník sme chceli zatraktívniť, a preto sme spojili sily s unikátnym trnavským priestorom Nádvorím, priestorom súčasnej kultúry, ktorého otvorenie sa v tomto roku stalo veľkou udalosťou v rámci celého Slovenska a žiadny návštevník mesta by tento priestor nemal obísť. Festivalový program sa vďaka tomu rozšíril na viac dní a dve miesta – Nádvorie a Mestský amfiteáter,“ hovorí Peter Cagala, vedúci úseku kultúry Mesta Trnavy.

Ďalšou novinkou, ktorú prináša spolupráca s Nádvorím, je stream Jazzyk na webe Trnavského Rádia. „Jazzový stream prinesie veľa festivalového, a teda súčasného džezu. Spúšťame ho ako doplnkovú službu, presne mesiac pred festivalom,“ hovorí Dušan Vančo, programový riaditeľ a hudobný dramaturg Trnavského Rádia. Trnavské Rádio Jazzyk má svoj vlastný zvukový obal a kurátora pre playlist. Poslucháči si ho môžu naladiť počas celého júla na webovej stránke trnavskeradio.sk.

A to ešte nie je všetko: „Vzhľadom na to, že v roku 2018 okrem jubilejného ročníka Trnavského jazzyka oslavuje mesto Trnava aj 780. výročie udelenia výsad slobodného kráľovského mesta, rozhodli sme sa sprístupniť festival návštevníkom zdarma a pritiahnuť tak aj tých, ktorí by ešte mohli mať pred týmto žánrom rešpekt. Veríme, že tento bonus prispeje k návštevnosti festivalu a mesta Trnavy,“ dodáva Peter Cagala.

Ako naznačujú posledné hviezdne výkony na tých najznámejších koncertných miestach na svete, izraelský kontrabasista, skladateľ a spevák Avishai Cohen je na vrchole svojich tvorivých schopností. Kto sleduje Cohenovu kariéru, vie, že v oblasti hudby sa za posledných približne 15 rokov venoval rôznorodým žánrom, pričom plynulo prešiel z klasickej hudby cez jazz až po tradičné latino piesne. Cohen je vynikajúci hudobník a spevák. Často necháva priechod svojej láske k melódii či umeniu improvizácie. Cohenov nový album 1970 poukazuje na prístupnejšiu stranu jeho talentu bez toho, aby kompromitoval jeho umeleckú integritu.

Avishai Cohen, narodený v Kabri v Izraeli, vyrastal na hudbe The Beatles, Led Zeppelin a The Police, ale aj na ľudovej Ladino hudbe a sefardských tradičných piesňach, takže jeho spriaznenosť s ľudským hlasom je hlboko zakorenená. Prirodzene, Cohen aj spieval, ale hlavne ukázal veľké nadanie ako inštrumentalista, keď pod vplyvom jazzovej legendy Jaca Pastoriusa začal hrať na klavíri a basgitare.

Keď vyštudoval hru na kontrabas, bolo jasné, že vyrastá mladý majster a presťahovanie sa do New Yorku, aby študoval na prestížnej New School Of Music (Novej škole hudby), bolo ďalším nevyhnutným krokom na jeho umeleckej ceste. Život v raných 90. rokoch v jednom z najikonickejších jazzových miest nebol iba o dlhých hodinách v skúšobni. Cohen zdokonaľoval svoje umenie v kluboch ako napr. klub Smalls, ale tiež na uliciach v štýle guerrilla. Ako pouličný spevák mal príležitosť získať čo najviac skúseností s vystupovaním.

3.7.2018 21:38

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?