Mesto Trnava

Novinky z radnice sú druhým najprínosnejším mestským periodikom na Slovensku

Časopis Novinky z radnice / Život a kultúra Trnavy je druhým najprínosnejším mestským časopisom na Slovensku. Vyplýva to z hodnotenia periodík vydávaných mestskými samosprávami v rámci nového projektu Hlásne trúby, ktorý realizuje organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

Ako najprínosnejšie radničné periodikum boli vyhodnotené noviny bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Hlas Nového Mesta s percentuálne vyčísleným benefitom 60,15 %. Novinky z radnice dosiahli 59,76 % s konštatovaním, že spomedzi všetkých hodnotených novín sa najviac snažia zapájať občanov do budúcich rozhodnutí. Na treťom mieste je časopis Život v Hlohovci.
Projekt, ktorý by podrobnejšie mapoval a porovnával úroveň radničných novín, na Slovensku doposiaľ neexistoval. Transparency International Slovensko sa preto inšpirovala obdobným projektom českého združenia Oživení a v projekte Hlásne trúby sa zamerala na podrobné hodnotenie užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru novín v 100 najväčších mestách na Slovensku. Do porovnania napokon zaradila 83 samospráv, ktoré vydali alebo financovali za posledné dva roky aspoň päť čísel radničných novín.
Ich analýza ukázala, že až takmer tri štvrtiny mestských periodík verejnej kontrole skôr škodia. „Až v 60 percentách z celkového počtu 415 hodnotených čísel sa neobjavila ani jediná polemická zmienka a väčšina týchto titulov vykresľovala dianie v meste i rozhodnutia radnice iba v ružových farbách. Oveľa lepšie to však nebolo ani v drvivej väčšine zvyšných vydaní, alternatívne názory v priemere tvorili iba 1,9 % z plochy venovanej samosprávnym témam. Podobne to vyzeralo aj s článkami o zamýšľaných rozhodnutiach radnice, ktoré obyvatelia ešte môžu ovplyvniť. Celkovo predstavovali iba 2 percentá v rámci samosprávnych tém a takéto zmienky sa vyskytli iba v 34 percentách skúmaných vydaní. Nadmernú propagáciu primátorov a starostov cez ich fotografie sme naopak zaznamenali až v 58 percentách čísel,“ uvádza sa v tlačovej správe TIS.

Pozitívne hodnotenie v projekte Hlásne trúby je pre redakciu Noviniek z radnice záväzkom, aby si náš mestský časopis aj v budúcnosti zachoval svoj charakter a zlepšoval informovanosť občanov o činnosti samosprávy. 

Archív Noviniek z radnice vo formáte pdf
Novinky z radnice – webová stránka

Lokalita

GPS:
N 48.37678196262944 / E 17.585759463476506

8.2.2017 11:52

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?