Mesto Trnava

Potulky Malým Rímom pokračujú aj v októbri, navštívime zákulisie televízie a nazrieme do trnavského podzemia

Čas letných výletov je za nami, ale naše Potulky Malým Rímom sa ešte nekončia. Aj v októbri pripravila mestská samospráva pre tulákov, ktorých lákajú cesty časom do histórie nášho mesta, tri zaujímavé destinácie. Prvá z nich v nedeľu 8. októbra o 15.30 na nádvorí radnice bude trošku netradičná, lebo povedie do celkom nedávnej minulosti Mestskej televízie Trnava, ktorá si v týchto dňoch pripomína dvadsiate výročie svojho vzniku. O jej začiatkoch aj súčasnosti budú hovoriť prvý riaditeľ Michal Dzurjanin a súčasná riaditeľka MTT Dália Šaškovičová. Návštevníci budú mať možnosť nahliadnuť aj do „televíznej kuchyne“ pod pokrievku hrncov, v ktorých sa varia ich obľúbené relácie a vyskúšať si prácu pred či za kamerou. Aby spomienka na tieto chvíle vydržala čo najdlhšie, každý dostane na pamiatku fotografiu priamo z „akcie“.

Téma druhej októbrovej potulky s názvom Skamenené spomienky, ktorá sa začne v nedeľu 15. októbra o 15.30 h na cintoríne na Ulici T. Vansovej, je príslovečne „dušičková“. Spoločne s Emíliou Izakovičovou budeme čítať symbolické posolstvá pomníkov a pri náhrobných kameňoch spomínať na osobnosti, ktoré zanechali trvalú stopu v histórii nášho mesta.

Tretia potulka pozýva záujemcov do tajomného trnavského podzemia, ktoré je už dlhé desaťročia tradičným zdrojom „zaručene pravdivých“ vzrušujúcich historiek a mýtov. Aká je pravda? Ešte zaujímavejšia ako mýty, lebo odhaľuje časť najstaršej histórie nášho mesta a spája nás s ľuďmi, ktorí tu žili pred stáročiami. Viac prezradí Emília Izakovičová všetkým záujemcom, ktorí prídu v nedeľu 22. októbra o 13. alebo o 15. hodine na stretnutie pred Bazilikou sv. Mikuláša.

Tretia októbrová potulka povedie aj do najstaršej sakrálnej stavby na území nášho mesta - románskeho karnera. Spočívajú v nej pozostatky  dávnych Trnavčanov. Niektorí z nich možno boli súčasníkmi Bela IV., ktorý udelil nášmu mestu kráľovské privilégiá...

Foto: Matúš Koprda

3.10.2017 13:02

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?