Mesto Trnava

Pre deti z Trnavy a okolia je pripravený už tretí ročník letnej Automobilovej junior akadémie (AJA)

Už tretie leto po sebe sa deti základných škôl z Trnavy a okolia budú môcť zapojiť do programu Automobilovej junior akadémie (AJA). Projekt pred tromi rokmi odštartoval Zväz automobilového priemyslu (ZAP) SR a v Trnave dostal konkrétnu podobu vďaka partnerstvu Materiálovo-technologickej fakulty (MTF) STU so sídlom v Trnave s trnavskou automobilkou Groupe PSA Slovakia. Projekt podporilo aj mesto Trnava, ktoré je zriaďovateľom základných škôl.

Týždenný vzdelávací a zážitkový program AJA, ktorý je určený žiakom siedmeho a ôsmeho ročníka základných škôl, začne tento rok v Trnave pondelkom 16. júla a vo formáte denného tábora potrvá do piatku 20. júla 2018. Väčšia časť náučno-zábavného programu bude prebiehať na akademickej pôde. Jeden a pol dňa strávia deti vo výrobnom centre automobilky, kde navštívia každú výrobnú prevádzku v čase plnej produkcie.

Automobilový priemysel na Slovensku potrebuje do roku 2020 okolo 14 000 nových zamestnancov. „O to paradoxnejšie vyznieva informácia, že mladí ľudia o štúdium techniky nejavia záujem. Viac ako 30% študentov vysokých škôl študuje odbory, ktoré trh nepotrebuje,” povedal generálny sekretár ZAP SR Ján Pribula. Jedna z aktivít, ktorá môže hravou formou upútať pozornosť mladých ľudí je podľa neho práve AJA.

 „Hrou a odbornými cvičeniami chceme u študentov vyvolať zvedavosť a tvorivosť. Svet techniky je veľmi dynamický a ponúka široké uplatnenie fantázie a talentov detí,“ doplnila prodekanka MTF v Trnave Dagmar Cagáňová. Projektom chce jej Alma mater predstaviť atraktivitu štúdia na MTF v Trnave pre prax. Na záver pripravuje MTF aj slávnostnu promóciu a odovzdávanie diplomov pre jej účastníkov.

„Na Slovensku panuje mylné presvedčenie, že kariéra sa dá urobiť len po štúdiu práva, či ekonómie, alebo iných humanitných odborov. My chceme vtiahnuť deti základných škôl do príbehu skupiny Groupe PSA, ktorá pred 12 rokmi spustila produkciu v Trnave,“ za hlavného sponzora projektu povedal riaditeľ komunikácie Groupe PSA Slovakia Peter Švec. Cieľom je, aby sa deti vedeli zodpovedne rozhodovať pre svoje ďalšie stredoškolské aj univerzitné štúdium.

V pondelok začne AJA privítaním detí v aule MTF STU v Trnave. Celý deň strávia na pôde univerzity prednáškami v populárno-náučnom štýle. V utorok a v stredu dopoludnia strávia v automobilke Groupe PSA Slovakia. Popoludní navštívia Strednú priemyselnú školu strojnícku v Trnave. Štvrtok je venovaný návšteve zážitkového centra Aurélium v Bratislave. Popoludní je v programe návšteva ZF Slovakia v Trnave. V piatkovom závere dňa čaká deti slávnostná promócia.  

Všetky detailné informácie o projekte AJA sa od 16. 4. 2018 dajú nájsť na webovej stránke akadémie.


Ďalšie informácie:
Ing. Peter Švec, riaditeľ komunikácie Groupe PSA Slovakia
Tel: (421) 911 78 55 77; E-mail: peter.svec@mpsa.com
 

5.4.2018 8:50

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?