Mesto Trnava

Prostredníctvom výstavy fotografií Čhavóre, brána chcú pomôcť rómskym deťom z Lomničky

Výstava s názvom Čhavóre, brána v Divadle Jána Palárika v Trnave prezentuje fotografie študentov a pedagógov, ktoré vznikli v rómskej obci Lomnička počas tvorivej dielne študentov predmetu Žurnalistická fotografia na FMK UCM v Trnave. Výstavu uviedli 9. mája Peter Lančarič a Jozef Sedlák. Súčasťou výstavného projektu je aj zbierka ošatenia. Výstava potrvá do 30. júna 2018.

„Fotografický obraz sa pre nás stal metaforickou bránou, cez ktorú sme vstupovali (síce s určitými obavami) do sveta, ktorý sme sprostredkovane vnímali z médií, sociálnych sietí, či z arogantných príspevkov a billboardov politikov. Študenti intuitívne reagovali na súčastné stereotypy v žurnalizme a v dokumentárnej fotografii. V množstve záberov sa objavili zábery s analytickou hodnotou, skúmajúce nielen povrch (fasády domov, ulicu, dvory, dizajn tváre detí a starých ľudí, záhrady, potok a pod.), ale aj vnútro problému – kontroverznú intimitu Rómov
v ich domácom prostredí, ktorú neradi ukazujú,“ hovorí doc. Jozef Sedlák. Lomnička na severnom Spiši bola kedysi čisto nemecká obec. Posledni nemeckí obyvatelia z nej násilným a núteným spôsobom odišli po druhej svetovej vojne. Domy boli skonfiškované a neskôr odpredané Rómom.

Lomnička je dnes čisto rómska obec. „Hovorí sa o nej aj ako o detskej obci, keďže vekový priemer obyvateľov je 18 rokov,“ stručne približuje históriu obce Peter Lančarič. Podľa študentky Anety Kmecovej sa dá odtiaľ odísť z rôznymi pocitmi. „Môžeme túto skutočnosť súdiť, ignorovať, pomáhať, alebo o nej aspoň povedať iným. My, Slováci, máme totiž niekoľko menších Afrík hneď za rohom. A keď už pre nikoho iného, pre tie deti sa oplatí bojovať určite.“ Monika Cibulová dodáva: „My sme sa rozhodli pomôcť zbierkou oblečenia pre malé deti, ktoré častokrát behali bez topánok či ponožiek. Nie preto, aby sme im ukázali, že dostanú veci vždy zadarmo, ale preto, aby videli, že ich vnímame ako ľudí a aby sme ukázali ich rodičom, že nie každý chce len využiť ich biedu na vlastný zisk, ako nám to počas týchto dní mnohí z nich vyčítali.“ Patrícia Beličková neskrýva odhodlanie: „O takýchto veciach treba hovoriť. Treba ich ukazovať. Pretože nevedomosť veľmi otupuje mozog. Chceme aspoň niečím pomôcť. Preto robíme túto výstavu. Preto robíme zbierku pre ľudí z Lomničky. A preto sa tam určite ešte vrátime.“


Ak neviete, čo s detským obnoseným oblečením, môžete sa ho rozumným spôsobom vzdať a pomôcť tak rómskym deťom v Lomničke. V nepriaznivej situácii im pomôže takmer všetko, nevynímajúc obuv, ponožky, ale určite potešia aj staré plyšové hračky a lopty. Veci môžete priniesť každý deň do budovy UCM v Jame. Na vrátnici stačí len oznámiť, že ste priniesli veci na zbierku. Voľné zoskupenie študentov a pedagógov pôsobiacich v Ateliéri komunikácie v médiu fotografie na FMK UCM nespolupracuje so žiadnou charitou.

Vystavujúci študenti: Aneta Kmecová, Monika Cibulová, Patrícia Beličková, Patrícia Cigánová.
Vystavujúci autori: Ľubomír Hajdučík, Peter Lančarič, Jozef Sedlák.

Viac informácií:
Mgr. Peter Lančarič
+421 911 234 913
lancaricpet@gmail.com

Tlačová správa

10.5.2018 13:25

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?