Mesto Trnava

Renesančné kvádrovanie mestskej veže podstupuje omladzovaciu kúru, predĺžená bude aj jeho životnosť

Symbol Trnavy, národná pamiatka – renesančná mestská veža vybudovaná v druhej polovici 16. storočia privíta 780. výročie udelenia slobodného kráľovského mesta s vynoveným vzhľadom. V týchto dňoch sa uskutočňuje obnova jej iluzívneho kvádrovania nad ochodzou. Vzhľadom na to, že rozsahom a spôsobom vypracovania ide o jedinečné riešenie renesančnej fasády nielen v rámci Trnavy, ale aj širšieho regiónu, práce sa uskutočňujú precíznym reštaurátorským spôsobom s maximálnym dôrazom na dodržiavanie správneho technologického postupu.

Po vyše dvadsiatich rokoch od obnovy veže už bola povrchová úprava miestami narušená nielen vplyvmi počasia, ale aj náročky poškodená návštevníkmi. Biely vápenný náter je čiastočne opadaný aj z kamenárskych prvkov.

 „Na väčšej časti absentuje náter imitácie kvádrovania, ktoré bolo vyhotovené koncom 90. rokov minulého storočia. Cieľom reštaurovania je tmelením odstrániť defekty omietkovej vrstvy, naniesť novú vrstvu silikátového náteru kvádrovania a hydrofobizovať celý povrch prípravkom na báze esteru kyseliny kremičitej. Vykonaním tohto zásahu sa predĺži životnosť poslednej úpravy v najvyššej možnej miere. Práce sú však komplikované poveternostnými vplyvmi a riešením prístupu k horným častiam kvádrovania a rímse,“ hovorí Mgr. art Tomáš Kucman, ktorý vypracoval technologický postup reštaurátorských prác a sám ich aj realizuje.

Donedávna veľa nechýbalo, aby iluzívne kvádrovanie mestskej veže navždy odišlo do zabudnutia. Zachytené nie je ani na pláne z roku 1864, ktorý zobrazuje vežu a jej prierez od dnešnej Štefánikovej ulice. Iluzívne kvádrovanie, ale iného typu a len na nárožiach nad ochodzou, je zobrazené iba na jednom z návrhov prestavby veže, ktorá sa uskutočnila rokoch 1864 – 1875.

Zvyšky renesančnej výzdoby veže môžeme ešte identifikovať napríklad na trnavskej pohľadnici z roku 1903. Napriek pomerne rozsiahlemu poškodeniu fasád je viditeľná najmä na pravej bočnej strane veže pri pohľade z Trojičného námestia.  

Pri rozsiahlej oprave veže v rokoch 1938 – 45 bola celá fasáda prekrytá nevhodnou brizolitovou omietkou, pod ktorou zmizli posledné zvyšky jej renesančného vzhľadu. Keď sa v roku 1998 začala posledná rozsiahla rekonštrukcia veže, pravdepodobne sa už na jej iluzívne kvádrovanie málokto z Trnavčanov pamätal. Na základe predchádzajúcich prieskumov, ktoré sa uskutočnili najmä v podkroví susedného domu na Trojičnom námestí 3, však pamiatkari vedeli, že spodná časť veže pod ochodzou bola kvádrovaná iba na nárožiach a plochy medzi rohmi boli len omietnuté. Základnou požiadavkou zo strany pamiatkarov bolo prinavrátenie pôvodného renesančného výrazu veže v maximálnej možnej miere. Obnova bola preto spojená s rozsiahlym pamiatkovým prieskumom, v rámci ktorého sa našlo originálne plošné kvádrovanie pod klasicistickým hodinovým ciferníkom z roku 1809.

Renesančná výzdoba veže bola obnovená ako rekonštrukčná kópia pôvodným technologickým spôsobom – vyškrabaním iluzívneho kvádrovania v podobe tzv. diamantového rezu a vytvorením trojrozmerného efektu s pomocou bielej farby kontrastujúcej s okrovo-sivou omietkou. Opätovne bol dostavaný aj arkier, ktorého zvyšky boli objavené vo výške prvého poschodia na priečelí.


Reštaurátorské práce sa uskutočňujú s maximálnym dôrazom na dodržiavanie správneho technologického postupu. Foto: Tomáš Kucman


Na pláne z roku 1864, ktorý zobrazuje vežu a jej prierez od dnešnej Štefánikovej ulice, iluzívne kvádrovanie nevidíme. Zobrazené je len
na jednom z návrhov prestavby veže, ktorá sa uskutočnila rokoch 1864 – 1875, ale vyzerá inak a vyznačené je len na nárožiach. Zdroj: Štátny archív v Trnave. Viac informácií: Trnavské pamiatky na archívnych plánoch 2


Pri detailnom skúmaní môžeme z
vyšky renesančnej výzdoby veže identifikovať na trnavskej pohľadnici z roku 1903. Zdroj: Jozef Benko
 

Lokalita

GPS:
N 48.378249981115715 / E 17.58545905606684

24.5.2018 18:00

Komentár: 1

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Super, hrozne ma to potešilo. Trnava má velmi velky historicky potenciál a treba ho využit, hlavne, ked v dnešnej dobe turizmus nabera na obratkach. Velká škoda len tej dolnej brány, že nebude prezentovaná v plnej kráse...

Lukas Valasky

28.5.2018 14:34