Mesto Trnava

Súsošie Golgoty čoskoro opustí kalváriu, vracať sa bude postupne po komplexnom zreštaurovaní všetkých častí

Súsošie Golgoty na trnavskej kalvárii sa dočká kompletnej obnovy. Práce sa začnú demontážou všetkých kamenných prvkov a kovových plastík a ich transportom do reštaurátorských ateliérov. Vzhľadom na vysokú mieru poškodenia súsošia a náročnosť reštaurátorských prác si Trnavčania na jeho postupný návrat v plnej kráse budú musieť počkať možno aj päť rokov.

Súsošie pozostávajúce z kamenných podstavcov a krížov, na ktorých sú osadené kovové plastiky, je národnou kultúrnou pamiatkou. V súlade s rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu v Trnave o jeho obnove sa minulý rok uskutočnil reštaurátorský výskum, v ktorom sa konštatuje, že stav jednotlivých sôch a kamennej architektúry je nevyhovujúci, jednotlivé časti diela sú zdegenerované vplyvom poveternostných podmienok, zemnej vlhkosti, vandalizmom a príležitostným zapaľovaním sviečok.

„Na základe tohto výskumu bol vypracovaný návrh postupu a technológie kompletnej obnovy s predpokladanou cenou 133 464 EUR. Správa kultúrnych a športových zariadení práve realizuje v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní výber zhotoviteľa diela. Po uplynutí lehoty podľa § 56 zákona o verejnom obstarávaní môže byť začiatkom augusta podpísaná zmluva o dielo so spoločnosťou Chameleo zastúpenou Mgr. art. Tomášom Kucmanom s cenou diela 131 239,60 EUR,“ uviedla Katarína Kapustová zo Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnavy.

Reštaurátorské práce budú vzhľadom na charakter pamiatky pozostávať z troch častí – komplexnej obnovy kamennej architektúry, obnovy kovových figurálnych plastík a sanácie a statického zabezpečenia základov.

„Pre náš autorský kolektív predstavuje reštaurovanie trnavskej Golgoty veľmi zaujímavú výzvu, podobné príležitosti sú v rámci Slovenska zriedkavé. Ak všetko dobre pôjde, najprv by sme chceli zamerať polohu krížov, aby sa dal sledovať ich prípadný posun, doskúmať stav podložia základov, demontovať celé súsošie a ešte v tomto roku kompletne zreštaurovať sochu Krista,“ povedal Tomáš Kucman. Spolu s ním budú pracovať na obnove súsošia špecialista na reštaurovanie kovových plastík akad. soch. Stanislav Kožela a odborník na statiku Ing. Vladimír Kohút.

Cieľom reštaurovania kovových plastík, o ktorých sa predpokladá, že mohli byť odliate v známej trnavskej zvonolejárni bratov Fischerovcov, je stabilizácia ich pôvodnej hmoty, zamedzenie ďalšej deštrukcie a prinavrátenie pôvodného farebného výrazu v náznakovej rekonštrukcii.

Vzhľadom na rozsah prác a finančnú náročnosť je predpokladaná doba realizácie zatiaľ stanovená na 60 mesiacov. Konkrétny rozsah prác na každý kalendárny rok bude stanovený na základe výšky finančných prostriedkov na reštaurovanie v rozpočte SKaŠZMT a financií získaných z iných zdrojov. Tento rok je na realizáciu prác vyčlenená suma 27 150 EUR, z toho 20 000 EUR tvorí dotácia z rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry SR na ochranu, obnovu a rozvoj dedičstva v oblasti pamiatkového fondu.

Lokalita

GPS:
N 48.38514767593228 / E 17.57721930997309

27.7.2016 20:03

Komentárov: 0