Mesto Trnava

Svetoví dizajnéri už zajtra v Malom Berlíne

V poradí už 27. vydanie PechaKucha Night Trnava sa vracia do kultúrneho centra Malý Berlín. Podujatie sa bude konať v stredu 12. septembra 2018 so začiatkom o 19.30 hod.

Predstaví sa tradične tucet hostí, no toto vydanie bude o niečo výnimočnejšie. Tento rok totiž zažíva už svoj 10. ročník Trienále plagátu Trnava (TPT), ktoré sa stalo uznávaným medzinárodným podujatím. Práve TPT 2018 je venovaná súčasná PechaKucha Night. Celá sa bude niesť v znamení plagátov, grafického a komunikačnému dizajnu, ale aj vizuálnych identít, z ktorých mnohé budú divákom určite dobre známe. Medzi prezentujúcimi sa blysnú najmä tohtoroční porotcovia TPT. Svoju tvorbu predstaví francúzsky profesor umenia a víťaz predchádzajúceho ročníka TPT, Alain Le Quernec, významný mexický dizajnér Eduardo B. Arambarri, ktorý momentálne žije a študuje fotografiu v Prahe, či izraelský politický afišista (plagátista) Yossi Lemel, ktorého jednoduché a pritom mimoriadne efektné kampane pre Amnesty International sa hneď zaradili medzi ikonické diela súčasného dizajnu.

Pozvanie do poroty TPT prijala aj slovenská dizajnérka žijúca a pracujúca v Holandsku Johanna Biľak, a aj pedagogička poľskej Akadémie výtvarných umení vo Varšave Justyna Czerniakowska. S prezentáciou vystúpi aj poľský grafický dizajnér Lech Majewski, ktorý čoskoro prijme ocenenie Master’s Eye Award, ktoré TPT udeľuje za výnimočný medzinárodný prínos do sveta grafického dizajnu.Inšpiratívne prezentácie prinesú tvorbu širšej generačnej vzorky grafických dizajnérov. V radoch  slovenských dizajnérov nájdeme mladé študentské talenty, ako napríklad Máriu Sládečkovú. Hovorí si Saturejka a jej tvorba je plná žartovných ilustrácií, v ktorých využíva najmä slovné hračky. Svoju prácu predstaví aj dizajnérske duo Andrej & Andrej, ktoré spolupracuje už od roku 2014. Ako zástupcovia skúsenejšej generácie slovenských dizajnérov so svojou tvorbou vystúpia napríklad grafická dizajnérka bratislavskej Kunsthalle Eva Kašáková či Ivana Palečková, ktorá sa podieľala na niekoľkých vizuáloch pre Slovenskú národnú galériu. Tvorbu grafickej dizajnérky Kataríny Hutníkovej z Bratislavy ste mohli zachytiť najmä v reklame na spotrebiteľský tovar a potraviny. Medzi oslovenými hosťami sa objavia aj dvaja knižní dizajnéri: Dodo Dobrík je známy najmä vďaka redizajnu edície MM vydavateľstva Slovart a Boris Meluš si odniesol cenu za komunikačný dizajn za sériu kníh od Rudolfa Slobodu v roku 2016.

PechaKucha Night Trnava vol. 27 nájdete na Štefánikovej ulici 4, na prvom poschodí meštianskeho domu.
Podujatie vzniklo aj s podporou Mesta Trnava.

Lokalita

GPS:
N 48.3786205421975 / E 17.585373225378362

11.9.2018 13:09

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?