Mesto Trnava

Trnava bude tri dni hlavným mestom detskej knihy, Knižnica Juraja Fándlyho pripravila veľa pútavých podujatí

Slávnostné otvorenie 36. ročníka celoslovenského festivalu Dni detskej knihy sa uskutoční v utorok 9. apríla o 9.30 h v Divadle Jána Palárika, ktoré pri tejto príležitosti uvedie inscenáciu Malý princ podľa najznámejšieho literárneho diela francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho. Knižnica Juraja Fándlyho pripravila v rámci podujatia od 9. do 11. apríla pútavý program pre detských čitateľov nielen v hlavnej budove knižnice na Rázusovej ulici a jej pobočkách, ale aj v Západoslovenskom múzeu, aule Trnavskej univerzity Pazmaneum a na základných školách v Trnave a blízkom okolí.

Festival kníh pre deti a mládež sa každoročne uskutočňuje v inej knižnici a inom meste Slovenskej republiky. Tento rok sa stane hlavným mestom detskej knihy Trnava a sídlom jeho spravovania bude Knižnica Juraja Fándlyho. Tradícia sa spája s oslavami Medzinárodného dňa detskej knihy, ktorým je 2. apríl – deň narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Hlavným cieľom podujatia je motivovať deti k čítaniu a k pravidelnej návšteve knižníc.
Trnavské deti a priaznivci detskej literatúry sa môžu tešiť na mnohé stretnutia s významnými slovenskými spisovateľmi a ilustrátormi Hanou Koškovou, Petrou Nagyovou-Džerengovou, Ľubicou Kepštovou, Margit Garajszkou, Martou Hlušíkovou, Toňou Revajovou, Kristínou Baluchovou, Simonou Čechovou, Romanom Bratom, Miroslavom Regitkom, Martinom Kellenbergerom, Jurajom Martiškom, Silvestrom Lavríkom, Branislavom Jobusom, Danušou Faktorovou-Dragulovou, Xéniou Faktorovou, Svetlanou Majchrákovou, Andreou Gregušovou, Miroslavou Varáčkovou, Zuzanou Kubašákovou, Stanislavom Repaským, Petrom Bolačekom, Marjou Holecyovou, Danicou Pauličkovou, Máriou Vrkoslavovou, Gabrielou Spustovou, Beátou Kuracinovou Vargovou a Oksanou Lukomskou.
Súčasťou trojdňového maratónu stretnutí bude aj celoslovenský seminár pre pedagógov materských a základných škôl a knihovníkov pod názvom Fantázia čítania, ktorý sa uskutoční 10. apríla v aule Trnavskej univerzity Pazmaneum. 
Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave pre svojich hostí zabezpečila  prehliadku mesta, vystúpenie trnavskej skupiny Gemini – Irish music a Aprílové čítanie členov Fóra humoristov.
Pre širokú verejnosť bude do konca apríla v hlavnej budove knižnice sprístupnená výstava Ilustrátori ocenení na Bienále ilustrácií 2017. Návštevníci trnavskej knižnice budú mať výnimočnú možnosť uvidieť originály najlepších ilustrácií z najväčšej súťažnej prehliadky ilustrácií kníh pre deti a mládež na svete, ktorú v roku 1967 založili významní slovenskí umelci Miroslav Cipár, Albín Brunovský a ďalší.
Gestorom celého podujatia je BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti a Slovenská sekcia IBBY (Medzinárodná únia pre detskú knihu).

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu.
Finančne ho podporil aj Trnavský samosprávny kraj, zriaďovateľ knižnice.

     

 

2.4.2019 17:33

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?