Mesto Trnava

Trnava je na ceste k Smart Cities nielen na bicykli

Na jar v Trnave tisíckrát rozkvitne Slovensko. Tisíc tulipánov s menom našej krajiny vyšľachtených práve na tento účel venovalo Trnavčanom Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva. Prvé tulipánové cibuľky spoločne uložili do záhonu pri Kostole sv. Jakuba holandský veľvyslanec Henk Cor van der Kwast a primátor Trnavy Peter Bročka pri príležitosti workshopu Slovensko na ceste k Smart Cities na bicykli, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok 4. októbra na trnavskej radnici. Na podujatí, ktoré usporiadal slovenský Smart Cities Klub, sa o svoje skúsenosti podelili zo zástupcami slovenských samospráv odborníci z Holandska – krajiny tulipánov aj bicyklov.

„Chceli sme urobiť podujatie, ktoré nielen priblíži praktické poznatky našich holandských partnerov, ale otvorí i priestor na brainstorming a zrod nových nápadov. Aj preto sme na jeho úvod zaradili jazdu po trnavských cyklochodníkoch. Pohyb je najlepším dopingom mozgu a i teraz sa to potvrdilo,“ povedal predseda Smart Cities klubu Miloslav Jurík.
Práve na prax sa sústredila aj odborná časť workshopu. O jeho otvorenie sa postaral veľvyslanec Holandského kráľovstva na Slovensku Henk Cor van der Kwast. Nasledovali reálne príklady inovatívnych riešení pre rozvoj a podporu udržateľnej dopravy v mestách, ktoré prezentovali Lior Steinberg a Jorn Wemmenhove z rotterdamskej spoločnosti Happy Mobility/Humankind.
V druhej, pracovnej časti, primátori a odborní pracovníci Trnavy, Žiaru nad Hronom, Michaloviec, Hlohovca, Brezna, Banskej Bystrice a Nových Zámkov riešili zadanie Rozvoj cyklodopravy ako súčasť inteligentných miest.
„Bolo zaujímavé poznať návrhy a nápady mojich kolegov z iných samospráv a dostať od nich okamžitú spätnú väzbu. Takéto podujatia majú potenciál priniesť nové riešenia a naštartovať aj užšiu spoluprácu pri podpore alternatívnej dopravy v mestách,“ povedal primátor Trnavy Peter Bročka.
Jej využívanie je v mestách dôležité nielen z dôvodu rastúcich problémov s priepustnosťou komunikácií a parkovaním, ale aj pre zníženie znečistenia ovzdušia výfukovými plynmi a zlepšenie životného prostredia. Smart mestá preto kladú veľký dôraz na kvalitu verejných priestorov, online služby, plynulý pohyb či prepojenosť jednotlivých druhov dopravy. To si vyžaduje zapojenie moderných technológií nielen na manažment života samosprávy v reálnom čase, ale aj na plánovanie jej fungovania do budúcnosti. „Pre generáciu mileniálov, ktorá bude onedlho tvoriť základ pracovnej sily, je digitalizácia bežnou súčasťou ich života. A celkom prirodzene očakávajú, že im takýto servis ponúkne aj sídlo, v ktorom žijú,“ zdôraznil Miloslav Jurík.
Na cestu k smart cities už naše mesto vykročilo nielen budovaním cyklistických chodníkov a zavádzaním projektu zdieľaných bicyklov Bikesharing Trnava, ale napríklad aj systematickou revitalizáciou mestskej zelene, rozširovaním jej plôch a budovaním studní s automatickým zavlažovaním, inštalovaním polopodzemných kontajnerov na odpad so zabudovaným systémom signalizácie naplnenia, zavedením energetického manažmentu s cieľom znížiť spotrebu energií v budovách patriacich mestu, integrovaním vodozádržných opatrení do projektov rekonštrukcií verejných priestorov či georadarovým prieskumom stavu komunikácií, na základe ktorého sa dá presne určiť rozsah potrebnej rekonštrukcie.

Organizáciu workshopu Slovensko na ceste k Smart Cities na bicykli... podporila Nadácia Ministerstva hospodárstva SR ako súčasť projektu Slovensko na ceste k Smart Cities. Partnermi boli Veľvyslanectvo Holandského kráľovstva v SR, Mesto Trnava a Cyklokoalícia. Na jeho otvorení sa zúčastnil aj predseda združenia SK8 a župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.


Na jar v Trnave tisíckrát rozkvitne Slovensko. Prvé cibuľky holandských tulipánov s menom našej krajiny zasadili holandský veľvyslanec Henk Cor van der Kwast (v strede) a primátor Trnavy Peter Bročka, na ich záhradnícky výkon s úsmevom dozeral župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič (vľavo). 


Holandsko je nielen krajina tulipánov, ale aj bicyklov, pre holandského veľvyslanca Henk Cora van der Kwasta (vpravo) je to iste bežne používaný dopravný prostriedok. Najmä skôr narodení Trnavčania by však potvrdili, že aj Trnava sa môže pochváliť podobnou charakteristikou. Bicykel tu bol obvyklým dopravným prostriedkom už pred desiatkami rokov, keď sme o bezpečných cyklistických chodníkoch ešte ani nesnívali. Dnes, keď je už osobná automobilová doprava v meste dlhodobo neudržateľná, mestská samospráva rozvíja ich sieť. Účastníci workshopu v Trnave vedia, že na cestu k Smart Cities sa treba vybrať na bicykli, a preto trnavské cyklochodníky osobne otestovali.  

TS Smart Cities klub, Mesto Trnava, foto: Peter Vančo

4.10.2018 19:33

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová