Mesto Trnava

Trnava patrí k prvým mestám na Slovensku, ktoré zakladajú lúčne porasty priateľské k opeľovačom

Vyše tisícšesťsto štvorcových metrov plôch na viacerých miestach Trnavy sa tento rok má zmeniť na kvitnúcu lúku. Aj keď je v suchej a horúcej trnavskej klíme mimoriadne ťažké zakladať a udržiavať lúčne porasty v dobrej kondícii, mestská samospráva už tretí rok pokračuje v snahe zaradiť sa k svetovým mestám ako napríklad Vancouver, Viedeň, Londýn, New York či Johannesburg a medzi prvými na Slovensku súčasne s bratislavskými mestskými časťami Karlova Ves a Nové Mesto aplikuje v praxi myšlienky manažmentu mestskej zelene priateľskej k opeľovačom.

Kvitnúce porasty letničiek budú tento rok na troch záhonoch na Študentskej ulici, na Tajovského pri zdravotnom stredisku, na Čajkovského a na okružnej križovatke Trstínskej a Cukrovej ulice. Letničky kombinované s dvojročkami a trvalkami majú byť vysiate na Hospodárskej – Zelenom kríčku a Kamennej ceste. Zmesou semiačok kvitnúcich rastlín je už osiaty trojuholníkový záhon na Radlinského ulici v blízkosti Kostola sv. Jakuba.
Krása rozkvitnutých lúčnych porastov je len jedným z motívov mestskej samosprávy na ich zakladanie. Dôležitým dôvodom je podpora biodiverzity, lebo v porastoch nájdu útočisko rôzne druhy hmyzu, ktoré v nízko kosených trávnikoch neprežijú, drobné vtáctvo a najmä vymierajúce opeľovače – čmeliaky a včely, ktorým sa lepšie darí v zeleni mestských záhrad a parkov než za mestom v poľnohospodárskych monokultúrach ošetrovaných pesticídmi. Dôkazom je aj prekvapujúce zistenie v rámci projektu Mestské včely, ktorý už niekoľko rokov realizuje a šíri po Slovensku Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, že med mestských včiel je chutnejší, čistejší a má silnejšie antibakteriálne účinky.
Ďalším významným dôvodom na zakladanie plôch s menšou frekvenciou kosenia v Trnave je fakt, že nízko kosené trávniky sa v letných horúčavách nedokážu zregenerovať, strácajú schopnosť zadržiavať zrážkovú vodu, ktorá bez úžitku odtečie do kanalizácie, prehrievajú sa a ohrievajú vzduch rovnako intenzívne ako betónové alebo asfaltové plochy.
Trnava rozkvitá už od včasnej jari. Krása záplavy tulipánov, narcisov a krokusov, ktorú obdivovali mnohí Trnavčania na sociálnych sieťach, sa rodila už minulý rok na jeseň, keď mestská samospráva dala vysadiť na mnohých miestach mesta vyše 75 500 cibúľ jarných kvetov.
V týchto dňoch vrcholia prípravy výsadby mobilnej zelene aj záhonov v centre mesta, kde sa opäť môžeme tešiť aj na nové kombinácie kvetov a farieb. „Prvé lastovičky“ výsadby sa už objavili v podobe závesných kvetináčov. Väčší a bohatší ako kedykoľvek predtým má byť aj mobilný záhon na Trojičnom námestí, o ktorom čoskoro prinesieme podrobnejšie informácie.


Trojuholníkový záhon na Radlinského ulici teraz vyzerá, akoby naň všetci zabudli. Skutočnosť je však iná. Pod zemou sa už prebúdzajú semiačka kvetov. Poprajme im do začiatku dostatok dažďa, živú vodu, ktorú umelé zavlažovanie nikdy dostatočne nenahradí.


Takto vyzeral minulý rok záhon s lúčnymi kvetmi na Kamennej ceste. Ak tohtoročnú sejbu nespália priskoré horúčavy, máme sa na čo tešiť.


Do historického centra už "prileteli prvé lastovičky" tohtoročnej mobilnej zelene.

Foto: Elena Ursinyová, Jarmila Garaiová
 

 

11.5.2018 16:39

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?