Mesto Trnava

Trnavčania, navrhnite, kde má mesto na jeseň vysadiť ďalšie stromy

Vedeli ste, že strom funguje ako výkonná klimatizačná jednotka, ktorá dokáže znížiť teplotu vzduchu až o 20 stupňov Celzia? Mimoriadne významná v mestskom prostredí je aj schopnosť stromov znižovať hlučnosť, absorbovať škodlivé plyny, vyrábať kyslík, podporovať biodiverzitu a pozitívne vplývať na ľudskú psychiku. Preto bude trnavská mestská samospráva pokračovať v snahe vysádzať nové stromy všade, kde je to ešte možné.
Obraciame sa na Trnavčanov s prosbou, aby navrhli lokality, kde im v našom meste zeleň najviac chýba a kde by sa mala uskutočniť tohtoročná jesenná výsadba. Svoje návrhy môžu zaznamenať v našom dotazníku do utorka 25. septembra 2018.
Všetky lokality, ktoré občania navrhnú, mestská samospráva posúdi z viacerých hľadísk. Ak výsadbe nebudú stáť v ceste neprekonateľné prekážky v podobe inžinierskych sietí, pozemok bude vo vlastníctve mesta a stromy na ňom budú mať v dospelosti dostatok priestoru, výsadba sa uskutoční už v novembri tohto roku.

V letných horúčavách môže dosiahnuť teplota asfaltu viac ako 50 stupňov Celzia, na tráve pod stromami je však aj o 20 stupňov menej. Stromy účinne ochladzujú, čistia, okysličujú aj zvlhčujú vzduch. Bez nich by sa mestá zmenili na asfaltové púšte, v ktorých sa nedá žiť...

19.9.2018 17:26

Komentáre: 4

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte

Z. Belavá: Dobrý deň, vyschnuté dreviny evidujeme a v súčasnosti zvažujeme náhradnú výsadbu. Pri každej drevine zvažujeme možnosti opätovného vysadenia. Ak sa rozhodneme pre výsadbu, musíme zvážiť druh dreviny a vhodnosť lokality, nakoľko jedným z príčin úhynu môže byť, že v podloží sa nachádzajú štrkoviska alebo materiály po výstavbe. Každá drevina bude zhodnotená a v prípade nahradenia, bude výsadba realizovaná na jeseň v roku 2018.

Mesto Trnava

25.9.2018 10:01

 

K. Trokanová: Dobrý deň, dotazník bolo možné vyplniť do dnes, teda utorka 25. septembra 2018. Vyzbierané dáta sme posunuli kolegom z odboru územného rozvoja a koncepcií, ktorí jednotlivé návrhy posúdia po odbornej stránke.

Mesto Trnava

25.9.2018 10:01

 

Dobry den, formular je nefunkcny.

Katarina Trokanova

25.9.2018 8:17

 

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či sa vrámci vysádzania budú nahrádzať vyschnuté stromčeky novými? Pretože vo svojom okolí - Družba Východ evidujem mnoho vyschnutých stromov vysadených nedávno. Ak ste nad tým neuvažovali, tak navrhujem opakovať výsadbu tam, kde sa mladé stromčeky neujali. Ďakujem

Zuzana Belavá

21.9.2018 12:07

 
Chcete vedieť, čo je nové?