Mesto Trnava

Týždeň mobility v Trnave: Pre držiteľov vodičáku autobusová doprava zdarma, diskusia o cyklistike

Mesto Trnava sa aj tento rok zapája do kampane Európsky týždeň mobility (ETM), koordinovanej na národnej úrovni Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP). Od stredy 16. do utorka 22. septembra bude v Trnave mestská autobusová doprava zdarma pre každého, kto sa pri nástupe preukáže vodičovi vodičským preukazom.
Motto tohtoročnej kampane je Vyber, zmeň, kombinuj, s cieľom motivovať obyvateľov miest, aby okrem osobných motorových vozidiel využívali aj iné alternatívy dopravy a ich kombinácie. Správnou voľbou môže každý z nás významne prispieť k zlepšeniu svojho zdravia a životného prostredia. Nemenej dôležitý je fakt, že častejším využívaním a kombinovaním pešej, cyklistickej a mestskej hromadnej dopravy namiesto áut šetríme nielen vlastné finančné prostriedky, ale znižujeme náklady aj obciam a mestám, v ktorých žijeme.
S cieľom spríjemniť chodcom pohyb po historickom centre mesta rozšírila tento rok trnavská mestská samospráva pešiu zónu z Hlavnej a Trojičného námestia aj na novo zrekonštruovanú Hviezdoslavovu ulicu. Dlhodobo sa venuje budovaniu cyklistických trás, aby aj v nových podmienkach nárastu automobilizmu podporila bezpečnú cyklistickú dopravu, ktorá má v Trnave fanúšikov a silnú tradíciu. Preto v rámci Európskeho týždňa mobility pripravila v piatok 18. septembra od 12. do 16. hodiny na Hviezdoslavovej ulici verejnú diskusiu o tom, ako sa majú správať cyklisti ako účastníci cestnej premávky a aké pravidlá musia dodržiavať pri jazde po chodníkoch cez pešiu zónu. Na otázky občanov bude od 14.30 h odpovedať prvý národný cyklokoordinátor Peter Klučka, jeden z autorov Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike a dlhoročný propagátor cyklistiky.
Okrem toho bude v Parku Janka Kráľa vyznačená druhá časť cyklochodníka vodorovným a zvislým dopravným značením.

Európsky týždeň mobility sa koná každý rok od 16. do 22. septembra s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility a vyzvali svojich obyvateľov využívať na prepravu multimodálnu dopravu (pešiu, cyklistickú či hromadnú). Do 14. septembra sa do kampane prihlásilo okrem Trnavy ďalších 24 slovenských miest.


Viete, že......

  • ...vďaka tomu, že každodenne budete chodiť pešo aspoň polhodinu, môžete žiť o dva až deväť rokov dlhšie ako ľudia, ktorí to nerobia?
  • ...v mestách, kde sa intenzívne využíva verejná doprava, ušetria jej používatelia 500 – 600 litrov paliva ročne?
  • ...keby v celej Európe ľudia využívali cyklistickú dopravu rovnako ako v Dánsku, kde priemerný obyvateľ prejde bicyklom 965 km za rok, dopravné emisie v EÚ by boli viac ako o 25 % nižšie?


 

14.9.2015 18:18

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte
Chcete vedieť, čo je nové?