Mesto Trnava

V novembri zažiari trnavská radnica farbami hneď dvakrát, aby upozornila na dôležité témy týkajúce sa zdravia

Vo štvrtok 15. novembra 2018 sa radnica na Hlavnej 1 zahalí do tónov fialovej pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine pankreasu, od 16. do 18. novembra bude svietiť na znak solidarity s predčasne narodenými deťmi a ich rodinami v rámci Svetového dňa predčasne narodených detí.

Samosprávu oslovil s prosbou o zapojenie do farebnej kampane upozorňujúcej na rakovinu pankreasu trnavský rodák Patrik Herman, ktorý sa stal po smrti svojho otca ambasádorom boja proti rakovine hrubého čreva na Slovensku. Združenie Europacolon Slovensko, kde pôsobí ako generálny sekretár, je nezávislá nezisková pacientska organizácia, ktorá sa zameriava na problematiku rakoviny hrubého čreva a konečníka (KrCa). V roku 2014 rozšírila svoju pôsobnosť aj na karcinóm pankreasu. Okrem iného je Europacolon Slovensko spoluzakladateľom Aliancie NIE RAKOVINE, ktorá združuje najrelevantnejšie organizácie onkologických pacientov na Slovensku.

Na rakovinu pankreasu zomrie vo svete každý deň viac ako 900 ľudí. Slovensko je vo výskyte tejto diagnózy na smutnom druhom mieste. Až 95 % pacientov zomiera, teda 5 rokov od ochorenia prežije len jeden človek z dvadsiatich. Liečba je v neskorom štádiu neúčinná, na výskum sa vynakladá málo prostriedkov. Podľa prieskumov viac ako 60 % opýtaných nevie o tejto diagnóze a jej príznakoch takmer nič. Prvým krokom k zlepšeniu tejto situácie je osveta ruka v ruke s upozornením na jej rozmer a závažnosť s cieľom podpory včasnej diagnostiky a výskumu v tejto oblasti. Preto sa celá Európa a celý svet spája a 15. novembra 2018 organizuje kampane na podporu boja s rakovinou pankreasu. Jej symbolom sa stala fialová farba, do ktorej sa už niekoľko rokov rozsvecujú v novembri desiatky významných budov a monumentov po celom svete, a rovnako to bude aj tento rok.

Z úspešných projektov Europacolon Slovensko možno spomenúť celoslovenský pilotný skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, ktorý zachránil stovky našich občanov a ktorý dokázal, že verejnosť má o prevenciu záujem (o poskytnutie testu na skryté krvácanie, odhaľujúceho včasné a liečiteľné štádium KrCa, sa prihlásilo takmer 80 000 Slovákov). Zároveň po Slovensku nepretržite putuje obrovská nafukovania maketa hrubého čreva, ktorá verejnosti priamo na mieste názorne predstavuje príznaky a prejavy ochorenia a učí ju, čo urobiť preto, aby sme zbytočne neprichádzali o svojich blízkych. V Bratislave a Košiciach prevádzkuje v priestoroch onkologických ústavov pacientske poradne, v ktorých súčasným pacientom a ich príbuzným radia vyliečení pacienti. V duchu myšlienky „pacient pacientovi rozumie najlepšie“ poskytujú vyškolení bývalí pacienti sociálne poradenstvo a psychologickú podporu pacientom, ktorí s rakovinou bojujú dnes. Viac info na www.nierakovine.sk a www.europacolon.sk.

Občianske združenie malíček požiadalo Mesto Trnava aj tento rok o podporu pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí, ktorý sa koná každý rok 17. novembra. Historická budova radnice zasvieti na purpurovo už v predvečer tohto dňa – od piatku 16. novembra do nedele 18. novembra. Trnava sa tým pridáva k ďalším mestám na celom svete, ktoré osvecujú svoje pamiatky a významné stavby, aby vzbudili záujem verejnosti práve o túto tému. Kampaňou odetou do purpurovej farby sa OZ malíček v spolupráci s inými medzinárodnými združeniami snaží upozorniť na vážny a rastúci problém predčasných pôrodov a ponúknuť nádej dotknutým rodinám.

Tehotenstvo štandardne trvá 40 týždňov, medzi 24. až 36. týždňom gravidity sa však vo svete narodí každé desiate dieťatko, na Slovensku každé deviate. Za posledných 15 rokov stúpol ich počet takmer o tretinu. Predčasný pôrod očakávaného dieťatka prináša mnohé obavy a nezodpovedané otázky. Starostlivosť o predčasniatka je náročná: dlhodobé zdravotné následky sa práve u týchto detí vyskytujú 10-krát častejšie než u donosených detí a v celej Európe predstavujú nedonosené deti najväčšiu skupinu detských pacientov. Rodiny týchto detí potrebujú pomoc a podporu. Na Slovensku sa im OZ malíček venuje už šesť rokov. Jeho poslaním je okrem iného byť mostom medzi rodinou a nemocnicou pri predčasnom pôrode drobného malíčka.

Foto: Matúš Koprda

12.11.2018 14:25

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová