Mesto Trnava

V sobotu 20. októbra 2018 sa v Trnave znovu otvoria vínne pivnice

Už čoskoro budú môcť milovníci vína nielen degustovať tento ušľachtilý mok, ale aj spoznávať podzemné priestory historického centra Trnavy. Po šestnástykrát sa totiž v sobotu 20. októbra 2018 otvoria brány trnavských vínnych pivníc, aby prichýlili šesťdesiat vinárov z celého Slovenska a takmer osem stovák návštevníkov. Obľúbené podujatie Deň vínnych pivníc potrvá od 13. do 21. hodiny.

Aj tento rok sa šťastní majitelia vínnych pasov môžu tešiť na tradične príjemné zážitky pri víne i na novinky. Trnavská radnica poskytla okrem nádherne zrekonštruovanej pivnice v západnom krídle dva ďalšie priestory v prízemí, novinkou bude aj možnosť degustovať vína v doteraz verejnosti nesprístupnených pivničných priestoroch centra súčasnej kultúry Nádvorie na Trojičnom námestí či v Dome hudby Mikuláša Schneidera-Trnavského. Všetkých tridsaťtri pivníc (z toho trinásť otvorených na tento účel po prvýkrát) sa nachádza v historickom centre Trnavy.

Prednosťou trnavského putovania za vínom je najmä pestrý sortiment vín z viacerých vinohradníckych oblastí. Medzi produktami desiatok vinárov si každý nájde to svoje. Ponuku pôžitkov rozšíria kvalitné syry, mäsové výrobky, údeniny, párky, rôzne delikatesy a čokoláda podávaná špeciálne k vínu.


Zdroj foto: Vincech

Podujatie každoročne láka návštevníkov nielen z Trnavy a okolia, ale aj z Čiech, Oravy, Rakúska, Holandska či Poľska. V predaji bolo tento rok 780 vínnych pasov. Organizátori podujatia si týmto spôsobom uctili 780. výročie významnej udalosti trnavských dejín – v roku 1238 sa Trnava ako prvá spomedzi miest na dnešnom území Slovenska stala slobodným kráľovským mestom.

Vstupenky v hodnote 30 eur sú v tomto čase už vypredané, no ten, kto by rád vo dvojici strávil príjemný Deň vínnych pivníc, sa môže zapojiť do súťaže na našej facebookovej stránke Mesto Trnava. Výherca získa dva vínne pasy, taštičku s degustačným pohárikom, pero na poznámky, tašku na nakúpené vína a identifikačnú pásku na ruku, ktorá majiteľa oprávňuje k voľnej degustácii vystavovaných vín vo všetkých sprístupnených priestoroch. K vínnemu pasu je priložená i mapka s vyznačenými pivnicami a zoznamom vinárov.

Deň vínnych pivníc oživuje stáročnú vinársku tradíciu Trnavy. História prvého slobodného kráľovského mesta na Slovensku je totiž už od prvých rokov spätá s vínom a vinohradníctvom. Už v roku 1278 sa trnavskí mešťania uvádzajú v listine grófov z Jura a Pezinka ako vlastníci vysoko produktívnych viníc. Trnavčania vlastnili množstvo vinohradov v chotároch dnešnej Rače, Vajnor, Svätého Jura, Pezinka, Modry a v ďalších vinohradníckych lokalitách. Trnava patrila medzi najaktívnejších vývozcov vína vo vtedajšom Uhorsku a v mnohých domoch si mešťania budovali rozsiahle pivnice na jeho uskladnenie. V roku 1822 Trnavu zviditeľnil miestny obchodník Anton Valc, keď dal vyrobiť slávny, údajne v tom čase najväčší vínny sud na svete. Zmestilo sa doň 114 600 litrov vína. Sud sa stal okamžite turistickou a cestovateľskou atrakciou a majiteľ tento sud vystavoval za poplatok aj v Budíne a Pešti.

Na slávnu históriu vinárstva a vinohradníctva v Trnave sa snaží nadviazať Vincech – Trnavský spolok priateľov vína v spolupráci s Mestom Trnava organizáciou obľúbeného podujatia Deň vínnych pivníc v Trnave.

16.10.2018 18:28

Komentárov: 0