Mesto Trnava

V stredu príde do Trnavy Betlehemské svetlo

Betlehemské svetlo je plamienok zapaľovaný každoročne pred Vianocami v betlehemskej jaskyni, kde sa podľa tradície narodil Ježiš Kristus. Vďaka skautom sa dostáva ďalej do miest a obcí po celej Európe a tiež do niekoľkých amerických krajín. Na Slovensko sa tento rok dostane už po 27.krát a v stredu 21. decembra 2016 o 17.30 hod. ho privítame u nás v Trnave na Trojičnom námestí.

Plameň Betlehemského svetla sa odpaľuje zo sviečky na sviečku a putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc. Na Slovensko prišlo 11. decembra, kedy ho na slávnostnej ceremónii vo Viedni odpálila skautská Družina roka (víťazná družina celoslovenskej súťaže) a priniesla ho do Bratislavy. Trojice skautov ho v týchto dňoch roznášajú vlakmi po 28 hlavných a vedľajších železničných tratiach do viac ako 330 miest a obcí. Svetlo sa od nás ďalej šíri cez celé Poľsko, na Pobaltie, do severnej a východnej Európy a aj na Sibír.

Už tradične je jednou z prvých zastávok po prekročení slovenských štátnych hraníc odovzdanie Betlehemského svetla do rúk prezidenta SR Andreja Kisku, v Trnave Betlehemské svetlo prijme primátor Peter Bročka. Na celom Slovensku sa postupne zasvietia svetielka ako články reťaze, aby 24. decembra na Štedrý deň vytvorili Reťaz svetla, ktorá nás všetkých symbolicky spojí.

Cestu Betlehemského svetla vlakmi môžete sledovať na interaktívnej mape.

Dievčenská družina skautiek z Bratislavy odpálila Betlehemské svetlo 10. decembra 2016 na slávnostnej ceremónii od Dieťaťa svetla (v modrom) vo Viedni. (Foto: betlehemskesvetlo.sk)

Betlehemské svetlo putuje ďalej vlakmi (Foto: betlehemskesvetlo.sk)

Plamienok prišiel až z Betlehema (Foto: betlehemskesvetlo.sk)

Lokalita

GPS:
N 48.37776539716956 / E 17.585866751837102

18.12.2016 15:53

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?