Mesto Trnava

V Trnave o funkcionalizme trochu inak

Kultúrne centrum Malý Berlín pozýva na premietanie filmu Po sezóne, ktorý predstavuje opustený kúpeľný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. Hoci ide o jednu z najkvalitnejších stavieb na Slovensku, už desaťročia chátra. V stredu 15. mája o 19.00 hod. sa o tom môžete dozvedieť viac aj v následnej diskusii s režisérkou Andreou Kalinovou.

Sanatórium Machnáč je totiž nielen významnou funkcionalistickou stavbou v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice, ale zároveň národnou kultúrnou pamiatkou, ktorej súčasný stav, žiaľ, neodpovedá jej vysokej hodnote. Často sa meniaci majitelia, vandalizmus a vplyv počasia spôsobili, že sa z tohto pozoruhodného objektu stala ruina blížiaca sa k svojmu zániku. Prostredníctvom filmu Po sezóne sa okrem pozadia vzniku a fungovania kúpeľného domu diváci dozvedia niečo aj o živote architekta Jaromíra Krejcara a jeho ženy Mileny Jesenskej. Vo filme vystupujú historici architektúry Peter Szalay a Jan Tabor, bývalá zamestnankyňa pamiatkového úradu pani Lackovičová či bývalá lekárka pani Blašková. Po premietaní krátkeho dokumentu bude večer pokračovať diskusiou, ktorej sa za tvorcov  zúčastní režisérka Andrea Kalinová.

Najväčší priestor však vo filme dostali umelecké intervencie a aktivistické happeningy, ktoré v Machnáči realizovala platforma Opustená (re)kreácia v zložení architektov, teoretikov či filmárov. Tí spoločne pred časom vydali malú publikáciu – knižného sprievodcu po Trenčianskych Tepliciach C20 a samostatnú publikáciu k sanatóriu Machnáč s názvom Off season.
Podujatie sa bude konať v stredu 15. mája so začiatkom o 19.00 hod. v Malom Berlíne na Štefánikovej 4. Vstupné je 2 eurá. Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Mesto Trnava.


 

13.5.2019 9:36

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?