V Trnave nie je raritou, že jej ulice pod vrstvami asfaltu ukrývajú tajomstvá zabudnuté v čase. K nečakanému a vzácnemu odhaleniu došlo aj 1. februára 2024 pri oprave vodovodného potrubia na Jerichovej ulici. Archeológovia z Katedry klasickej archeológie Trnavskej univerzity v Trnave tu pri výkope jamy objavili pozostatky Malženickej brány, ktorej presné umiestnenie nebolo doteraz známe.
Pri prvotných výkopových prácach došlo k nálezu zvyškov muriva, ktoré sa však nejavilo ako výnimočné, pretože v týchto častiach pokračoval múr tehlového fortifikačného systému mesta, teda mestského opevnenia. Pri rozšírení sondy však archeológovia zistili, že ide o unikátny kamenný múr, čo napovedalo, že išlo o niečo dôležitejšie. „Narazili sme na základy Malženickej brány, ktorá ako jediná doposiaľ nebola úplne preskúmaná,“ uviedol archeológ, dekan Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Erik Hrnčiarik.
Malženická brána bola vybudovaná v stredoveku spolu s ďalšími tromi bránami ako súčasť hradieb. Vlani sa rozsiahly výskum venoval Dolnej bráne na terajšom Námestí SNP, ku ktorej Trnavčania pristavali v 16. storočí z dôvodu bezpečnosti barbakan. Skúmali sa aj zvyšky Hornej brány na Štefánikovej ulici pri Zelenom kríčku. O niečo ďalej na východ od nich bola Lovčická brána, aktuálne situovaná medzi múrom amfiteátra a obchodným centrom. Na náprotivnej strane mesta stála práve Malženická brána, ktorá mala podľa Hrnčiarika štandardné funkcie ako ostatné tri. Vďaka archívnemu výskumu profesora Vladimíra Rábika z Katedry histórie TU vieme, že brána mala z vonkajšej strany padací most. Široká bola zhruba osem metrov. Malženickou bránou vstupovala významná obchodná Česká cesta do Trnavy zo strany Záhoria od Prahy a cez Lovčickú bránu vystupovala z mesta smerom na brod cez Váh v Seredi s cieľom v Budíne.
Koncom stredoveku bola však Malženická brána zamurovaná z dôvodu zvýšenia ochrany kráľovského mesta Trnava, čo viedlo k presmerovaniu Českej cesty na Hornú a Dolnú bránu. Za významný objav pri tomto náhodnom výkope sa považuje aj odhalenie samotného zamurovania, ktoré sa podarí archeológom zachytiť veľmi zriedka.
Vďaka nečakanej havárii vodovodného potrubia sa tak podarilo doplniť poslednú skladačku na mape brán stredovekého opevnenia mesta. A ako dodal Hrnčiarik: „Poznáme už presnú lokalizáciu a tak pri neskoršej obnove Jerichovej ulice by mohlo prísť k jej náznakovej rekonštrukcii v povrchu cesty, ktorá ponad Malženickú bránu v súčasnosti vedie.“
Tento príbeh je pripomienkou toho, ako náhody môžu prispieť k odkrývaniu dávno zabudnutých kapitol našej histórie a ako nás každý nový objav môže naučiť niečo nové o miestach, ktoré dnes obývame.
Článok vyšiel v Novinkách z radnice, marec 2024, strana 3. V tlačenej podobe vychádzajú Novinky z radnice desaťkrát ročne obvykle v prvý pracovný deň v mesiaci. Svoj výtlačok si môžete vziať bezplatne na radnici na Hlavnej 1.