V utorok 7. mája uplynulo presne 70 rokov, odkedy bola prijatá prvá legislatívna norma upravujúca oblasť archívnictva na Slovensku. Od tohto obdobia sa štátne archívy začali vnímať ako vedeckovýskumné ústavy a stanovený bol spôsob ich organizácie a riadenia prostredníctvom Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Vytvorila sa jednotná organizácia slovenského archívnictva – vznikol Štátny slovenský ústredný archív v Bratislave, priamy predchodca dnešného Slovenského národného archívu, ako aj sieť štátnych archívov.
Toto významné výročie si Štátny archív v Trnave s dvomi pracoviskami v Skalici a v Galante pripomenul na odbornom seminári Archívy a ich miesto v našej spoločnosti.
Seminár organizovaný v spolupráci s Mestom Trnava sa uskutočnil v utorok 7. mája 2024 v zasadacej miestnosti mestského zastupiteľstva na Hlavnej 1. Okrem archivárov a archivárok zo štátneho archívu sa odborného seminára zúčastnili aj hostia z partnerských archívov z Českej republiky – Moravského zemského archívu v Brne, Štátneho okresného archívu Jihlava, Hodonín a Štátneho okresného archívu Břeclav so sídlom v Mikulove. Podujatia sa zúčastnila aj riaditeľka odboru archívov a registratúr, sekcia verejnej správy, MV SR Mgr. Mária Mrižová, PhD., riaditeľ Vojenského historického archívu Mgr. Peter Kralčák, PhD., zástupkyňa riaditeľa Vojenského archívu – centrálnej registratúry Ing. Daniela Nemčeková, PhD. a ďalší hostia prevažne z archivárskej komunity.
V rámci odborného seminára odzneli na pôde mestskej radnice odborné príspevky slovenských i českých archivárov. Slovenskí archivári hovorili o najdôležitejších momentoch vývoja archívnictva a práce archivárov v posledných siedmich desaťročiach. Odborná verejnosť mala možnosť nahliadnuť do histórie Štátneho okresného archívu v Šali a dozvedela sa o Zore Viestovej, ktorá je nepochybne najvýznamnejšou osobnosťou spojenou so skalickým archívom. Ďalšie odborné príspevky sa venovali témam zlučovaniu Okresných archívov pri Okresných národných výboroch v Trnave, Hlohovci a Piešťanoch a Archívu mesta Trnava do jedného celku – Okresného archívu v Trnave v roku 1960, tiež téme sceľovaniu archívnych súborov do jedného priestoru v jezuitskom kláštore v Trnave v roku 1967 a ďalším zaujímavostiam mapujúcich udalosti, dianie a osobnosti, ktoré pôsobili v trnavskom archíve.
Po skončení odborného seminára pokračoval program slávnostným prijatím archivárov na trnavskej radnici. Zástupcov spomenutých inštitúcii prijala v sobášnej miestnosti viceprimátorka Eva Nemčovská, ktorá vo svojom príhovore vyzdvihla dôležitú úlohu archívnictva, pretože výsledky tejto dôslednej práce „budú slúžiť ako zdroj informácii pre výskumníkov, študentov a širokú verejnosť. Budú nám pomáhať odkryť minulosť, budovať lepšiu budúcnosť a inšpirovať budúce generácie.“ Hostia prijali od viceprimátorky malý dar a podpísali sa do pamätnej knihy. Po príhovore a symbolickom prípitku nasledovala krátka diskusia, ktorú prítomní zavŕšili zhotovením spoločnej fotografie.
Na záver podujatia sa účastníci odborného seminára zúčastnili exkurzie v jezuitskom kláštore v Trnave - v priestoroch, kde v rokoch 1967 – 2002 sídlil vtedajší Okresný archív v Trnave.