Dlhodobým plánom mesta je zvyšovať bezpečnosť v okolí škôl. Cieľom je vytvoriť tzv. školské zóny, ktoré deťom zaistia jednoduchší a bezpečnejší prístup k budovám škôl a podporia ich presun po meste a dochádzanie do škôl inak ako autom. Automobilová doprava bude v školských zónach spomalená a upravená tak, aby bol priestor pre deti čo najbezpečnejší.
Do pilotného projektu vytvorenia školskej zóny bola vybraná Základná škola s materskou školou na Ulici Maxima Gorkého, v okolí ktorej je hustá premávka a vodiči tu často prekračujú najvyššiu povolenú rýchlosť, prípadne nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky.
Územie, ktoré sa v budúcej revitalizácii plánuje riešiť, zahŕňa nástupný priestor pred budovou školy na Ulici M. Gorkého, a tiež priľahlé ulice k areálu školy – Ulicu M. Gorkého, Ľaliovú, Orgovánovú a Ulicu G. Steinera.
V nástupnom priestore školy momentálne parkujú zamestnanci a zamestnankyne školy, sú tu umiestnené kontajnery na odpad a pred vstupom do budovy je niekoľko stojísk na bicykle. Priestor funguje aj ako vjazd pre zásobovanie jedálne, je v ňom však aj existujúca zeleň, ktorú žiaci využívajú pred začiatkom vyučovania a po jeho skončení, keď čakajú na rodičov. V tesnej blízkosti vstupu sa nachádza aj zastávka mestskej autobusovej dopravy.
Predtým, ako bude vypracovaná kompletná projektová dokumentácia tejto revitalizácie, zozbieralo mesto podnetné návrhy k riešenému územiu od tých, ktorí školu a jej okolie najviac využívajú. Vďaka stretnutiam s riaditeľkou školy, jej zástupkyňami a niekoľkými pedagogičkami a žiakmi boli vypracované tri verzie dotazníkov – jedna verzia pre žiakov prvého a druhého ročníka, teda pre najmenšie deti, druhá verzia pre žiakov tretieho až deviateho ročníka, a tretia verzia pre rodičov. Všetky verzie dotazníka boli anonymné a dáta sme zbierali v priebehu júna 2023.
Okrem dotazníkového prieskumu, ktorý sa zameriaval hlavne na dochádzanie detí do školy, sa v októbri 2024 uskutočnil v ZŠ workshop s deťmi k plánovaniu verejného priestoru pred budovou školy. Aktivita, počas ktorej mohli deti nakresliť, napísať, prípadne aj vymodelovať z plastelíny to, čo by v tomto priestore chceli v budúcnosti mať, bola zakončená vzájomnými prezentáciami výsledných návrhov a spoločnou diskusiou.
Z výsledkov dotazníkov je zrejmé, že deti ako najväčšie ohrozenie vnímajú autá, ich množstvo v okolí školy a rýchlosť, ktorou jazdia. Keby autá jazdili pomalšie, bolo by ich menej a priechody pre chodcov by boli bezpečnejšie, väčšina detí by sa cítila bezpečnejšie. Jednou z výrazných potrieb zamestnancov školy, z ktorých veľa dochádza do práce autom, je možnosť parkovania pred školou a v jej blízkosti.
Na základe prezentácii na workshope vieme, že deti by v riešenom území uvítali vodné prvky ako fontány či pitné fontánky, oddychovú zónu s lavičkami, ležadlami a odpadkovými košmi, a tiež rôzne hracie prvky či aktivity ako napríklad pingpong, preliezky, trampolínu, alebo skákanie „škôlky“. Vybudovanie priestoru podobného vonkajšej učebni, pobytovým schodom alebo altánku by v lokalite pred školou privítali učitelia aj žiaci. Okrem zaujímavej výučby by mohol slúžiť aj na voľnočasové aktivity žiakov a žiačok počas prestávok a po škole, prípadne pre verejnosť na posedenie v čase mimo vyučovania. Za aktuálne negatívum označili deti autá parkujúce v prednej časti pred jedálňou, ktoré im prekážajú v pohybe. Radi by ich preto nahradili plochami z prírodných povrchov doplnené o nové stromy a kvety. Deti zdôrazňovali možnosť chodiť autobusom, neradi by však dochádzali na zastávku ďaleko. Tiež by chceli častejšie chodiť do školy na bicykli či kolobežke. Avšak chýba im parkovanie bicyklov a kolobežiek pri vstupe do školy aj do škôlky. Okrem parkovania by školáci chceli aj cyklotrasu vedúcu popred budovu školy.
Výsledky z dotazníkového prieskumu a workshopu budú slúžiť na formulovanie zadania budúceho projektu a záverečná správa z participatívneho procesu poslúži ako jeden z podkladov pre tím architektov/projektantiek.
Kompletnú záverečnú správu z participatívneho procesu k školskej zóne na Ulici M. Gorkého nájdete priloženú pod článkom.