25. november je Medzinárodným dňom za odstránenie násilia páchaného na ženách. Organizácia Spojených národov (OSN) vyhlasuje pri príležitosti tohto dňa každý rok celosvetovú kampaň proti násiliu na ženách s názvom Zafarbime svet na oranžovo. Slogan tohtoročnej kampane je „Každých 10 minút je zabitá žena. #BezPardonu. Spojme sa a ukončime násilie páchané na ženách“.
Na Slovensku podporuje túto iniciatívu konajúcu sa pod záštitou Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia množstvo samospráv, kultúrnych inštitúcii, mimovládnych organizácii, ale aj viaceré ministerstvá, akademická obec, športové kluby, diplomatky a diplomati či Kancelária prezidenta SR.
Mesto Trnava sa opäť zapojí do tejto dôležitej celosvetovej kampane Zastavme násilie na ženách nasvietením radnice naoranžovo v pondelok 25. novembra 2024, aby tak upriamila pozornosť verejnosti na tento pretrvávajúci závažný problém v našej spoločnosti. Oranžová farba symbolizuje svetlejšiu budúcnosť pre ženy a dievčatá, ktoré čelia násiliu – samozrejme, pokiaľ im spoločnosť pomôže vymaniť sa z neho. Zároveň touto výraznou farbou upozorňuje, že násilie na ženách a dievčatách je jedným z najrozšírenejších porušovaní ľudských práv miliónov dievčat a žien na svete.
Od 25. novembra do 10. decembra 2024 sa tiež koná celosvetová iniciatíva 16 dní aktivizmu proti násiliu, v rámci ktorej sa realizujú i ďalšie aktivity v našom meste. Jednou z nich je aj diskusia s hosťami, ktorí sa v nej zamerajú na súvislosti medzi dosahovaním rodovej rovnosti a bezpečím v spoločnosti pre ženy a dievčatá. Diskusia sa uskutoční v utorok 26. novembra o 10.00 h v priestoroch Fakulty sociálnych vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave na Bučianskej 4/A v Trnave.
Koordinačno-metodické centrum zdôrazňuje, že následky násilia na ženách sa týkajú celej spoločnosti, a preto o ňom nesmieme mlčať. Pretože mlčanie vedie spoločnosť k zľahčovaniu tohto problému. S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka. Mlčanie nie je riešenie. Je dôležité, aby ženy vedeli, kam sa môžu so svojimi problémami obrátiť, a kde dostanú podporu.
O pomoc môžete požiadať na Národnej linke pre ženy zažívajúce násilie, ktorá je k dispozícií nepretržite a bezplatne na telefónnom čísle 0800 212 212 alebo napíšte e-mail linkaprezeny@ivpr.gov.sk. V prípade podozrenia z bezprostredného ohrozenia života a zdravia je potrebné privolať políciu.
Titulná foto: www.unwomen.org