Spoločnosť Západoslovenská distribučná, a.s., v súlade s ustanovením § 11 ods. 1 písm. b) a ods. 3 zákona č. 251/2012 Z.z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (zákon o energetike) vyzýva vlastníkov, nájomcov a správcov nehnuteľností na odstránenie a okliesnenie stromov a iných porastov, ktoré ohrozujú bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky energetických zariadení distribučnej sústavy, a ktoré sa nachádzajú na ich nehnuteľnostiach najneskôr do 31. januára 2025.
Ak má vlastník, nájomca alebo správca nehnuteľnosti záujem o náhradu nákladov na odstránenie a okliesnenie stromov a iných porastov, je povinný túto skutočnosť oznámiť spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s., najneskôr 10. decembra 2024.
Podmienky odstraňovania stromov a iných porastov, ktoré ohrozujú bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky energetických zariadení distribučnej sústavy a obmedzenia a povinnosti v ochrannom pásme energetických zariadení sú bližšie upravené v § 11 a § 43 zákona o energetike a v bode 17.17 platného Prevádzkového poriadku prevádzkovateľa distribučnej sústavy, spoločnosti Západoslovenská distribučná, a.s.
Prevádzkový poriadok je zverejnený na webovej stránke www.zsdis.sk/prevadzkovyporiadok.
Postup pri orezaní alebo výrube drevín na vlastnom pozemku
Kto je zodpovedný za údržbu porastov zasahujúcich do vedenia
Za údržbu porastov zasahujúcich do vedenia je zodpovedný majiteľ, správca alebo nájomca pozemku alebo vlastník, správca a nájomca nehnuteľnosti, na ktorých sa stromy a iné porasty nachádzajú. Títo majitelia sú zodpovední za to, aby stromy a porasty nezasahovali do ochranného pásma elektrických zariadení a neohrozovali bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky energetických zariadení distribučnej sústavy.
Zodpovednosti vyplývajúce z typu vedenia
Elektrické vedenie nízkeho napätia (NN do 1 kV) nemá stanovené ochranné pásmo. Napriek tomu je v záujme bezpečnosti a spoľahlivosti prevádzky energetických zariadení potrebné udržiavať bezpečnú vzdialenosť od vodičov elektrického vedenia. Výrub alebo orez drevín musí byť uskutočnený tak, aby najbližší konár stromu alebo iný porast bol vzdialený najmenej 2 metre od vodičov elektrického vedenia nízkeho napätia. Veľkosť ochranného pásma stanovuje ustanovenie § 43 zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Bezpečnostné opatrenia
V ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením je zakázané najmä zriaďovať stavby, konštrukcie a skládky, vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m a vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku alebo činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky distribučnej sústavy.
V ochrannom pásme vonkajšieho podzemného elektrického vedenia a nad týmto vedením je zakázané zriaďovať stavby, konštrukcie, skládky, vysádzať trvalé porasty a používať osobitne ťažké mechanizmy, a tiež vykonávať zemné práce a iné činnosti, ktoré by mohli ohroziť elektrické vedenie, spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzky, prípadne sťažiť prístup k elektrickému vedeniu,
V ochrannom pásme elektrickej stanice vonkajšieho vyhotovenia je zakázané vykonávať činnosti, pri ktorých je ohrozená bezpečnosť osôb, majetku a spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzky elektrickej stanice.
Stavby, konštrukcie, skládky, výsadbu trvalých porastov, práce a činnosti vykonané v ochrannom pásme je povinný odstrániť na vlastné náklady ten, kto ich bez súhlasu vykonal alebo dal vykonať.
Čas na vykonanie orezov
Pri riešení poruchových stavov a nebezpečných situácií sa orezy alebo výruby vykonávajú bezodkladne po zistení poruchy alebo nebezpečnej situácie za dodržania ďalších povinností v zmysle právnych predpisov v oblasti ochrany životného prostredia.
Ak nejde o poruchové stavy a nebezpečné situácie, z hľadiska ochrany prírody a v zmysle § 22 vyhlášky č. 170/2021 Z.Z. sa pri vydaní súhlasu na výrub dreviny prihliada na to, aby sa vykonal najmä v období vegetačného pokoja (od 1. októbra do konca februára). Orez drevín je možné vykonať aj vo vegetačnom období (od 1. marca do 30. septembra), treba však zobrať na zreteľ, že v prvej polovici vegetačného obdobia prebieha hniezdne obdobie vtáctva a je potrebné dbať na to, aby nedošlo k zničeniu hniezda obsadeného chráneným druhom vtákov, ktorým sú u nás všetky druhy vtákov.
Postup pri vykonaní orezu svojpomocne
Ak vlastník vykonáva orez sám, pričom sa približuje k elektrickým zariadeniam, je povinný túto skutočnosť oznámiť v lehote uvedenej vo Výzve na vykonanie orezov a na kontaktné údaje uvedené vo Výzve alebo prostredníctvom zákazníckej linky 0850 333 999.
Vo Výzve na vykonanie orezov je uvedený dátum, do kedy má vlastník, nájomca, alebo správca pozemku odstrániť, alebo orezať stromy a iné porasty ohrozujúce elektroenergetické zariadenia distribučnej sústavy. Vlastníkovi pozemku sa po vykonaní činnosti vrátia náklady iba v prípade, ak boli rozsah, spôsob vykonania činností a predpokladaná výška nákladov vopred písomne odsúhlasené ZSD. V prípade, že vlastník orez nevykoná v stanovenej lehote, orez zrealizuje ZSD na vlastné náklady.
Vlastník je pri uskutočňovaní výrubov a orezov drevín povinný postupovať v súlade s právnymi predpismi v oblasti ochrany životného prostredia.
Každý, kto spozoruje nebezpečný výskyt stromov alebo iných porastov v ochrannom pásme, môže nahlásiť informácie e-mailom na odberatelrazsdis.sk
Podmienky, za ktorých vykonáva orezy ZSD
Údržba porastov pod vedením NN, VN a VVN sa vykonáva za predpokladu, že je alebo môže byť ohrozená spoľahlivosť a bezpečnosť prevádzky vedenia. Hodnotenie stavu porastov v teréne pracovníkmi ZSD sa vykonáva pri výkone iných činnosti spojených s prevádzkou a údržbou vedení všetkými pracovníkmi prevádzky a správy energetických zariadení ZSD pohybujúcich sa priamo v teréne alebo pri výkone skúšok elektroenergetických zariadení.
Údržbu porastov pod vedením vysokého napätia (VN) vykonáva ZSD prostredníctvom dodávateľov, ktorí vykonávajú túto službu v termínoch a spôsobom podľa uzavretej zmluvy so ZSD.
Údržbu porastov pod vedením veľmi vysokého napätia (VVN) vykonáva ZSD vlastnými kapacitami alebo prostredníctvom dodávateľov, ktorí vykonávajú túto službu v termínoch a spôsobom podľa uzavretej zmluvy so ZSD.
Ako overiť či je orez naplánovaný
Informáciu o tom, či sa na konkrétnom úseku nadzemného vedenia nízkeho napätia plánuje vykonanie orezu, je možné preveriť zaslaním e-mailu so žiadosťou o informácie o plánovanom vykonávaní orezov drevín na odberatel@zsdis.sk.
V prípade pravidelnej údržby stromov a iných porastov vstup na pozemok oznamuje ZSD alebo dodávateľ prác, vykonávajúci údržbu v mene ZSD, verejnou vyhláškou (vyvesením výzvy na dobu 30 dní na úradnej tabuli obce, ktorej katastrálne územie bude činnosťou priamo dotknuté) alebo aj iným spôsobom v danom mieste obvyklým (napríklad obecný rozhlas).
Viac informácii je dostupných na webstránke www.zsdis.sk/orezy.
Plné znenie Výzvy a postupov pri orezávaní a výrube drevín nájdete v nasledujúcich dokumentoch:
Postup pri orezávaní a výrube drevín
Ilustračné foto: freepik.com