Cyklisti na chodníkoch, autá v cyklopruhoch, chodci, ktorí sa necítia bezpečne – keď sa v meste budujú nové cyklistické trasy, každý na ne reaguje inak. Niekto ich víta ako krok k efektívnej a ekologickej doprave, iní si nie sú istí, ako sa v nich správne pohybovať. Chodci, vodiči aj samotní cyklisti sa niekedy dostávajú do situácií, kde si navzájom nerozumejú – cyklisti nevedia, kedy majú prednosť, vodiči si nie sú istí, kde môžu zastaviť, a chodci sa obávajú, či majú na chodníku vždy bezpečný priestor.
Existuje viacero typov cyklistickej infraštruktúry, ktoré zohľadňujú konkrétne podmienky danej lokality. Ako sa v tom teda vyznať? Pozrime sa na ne bližšie a vysvetlime si, ako fungujú a aké pravidlá na nich platia.
-
Cyklistický pruh
Ide o vyhradený jednosmerný pruh na vozovke určený pre cyklistov, oddelený súvislou čiarou. Motoristi doň nesmú vchádzať, s výnimkou prípadov, keď je to nevyhnutné (napríklad pri odbočovaní). Cyklistický pruh je označený vodorovným značením – bielym symbolom bicykla na vozovke a často má aj špecifické zvislé značenie. Cyklistický pruh môže byť vedený aj v protismere jazdy motorových vozidiel.
Kde v Trnave sa nachádza? Napríklad na Zelenečskej alebo v uličkách na Špíglsáli:
-
Ochranný pruh pre cyklistov
Tento pruh sa nachádza na okraji vozovky, je vyznačený prerušovanou čiarou a je vždy jednosmerný. Slúži najmä na zvýšenie bezpečnosti cyklistov v zmiešanej premávke. Motorové vozidlá doň môžu vchádzať, ale nesmú ohroziť cyklistov. Rovnako ako cyklistický pruh je označený vodorovným symbolom bicykla.
Kde v Trnave sa nachádza? Napríklad na Ulici Andreja Hlinku:
-
Oddelená cyklotrasa
Oddelená cyklotrasa je samostatná komunikácia vyhradená výlučne pre cyklistov alebo kolobežkárov. Od ostatných druhov dopravy je fyzicky oddelená, napríklad vyvýšením, zábranami alebo zeleným pásom. Na takýchto trasách nie je povolený pohyb chodcov ani motorových vozidiel. Je označená značkou „Cestička pre cyklistov“ a často má aj špecifické vodorovné značenie.
Kde v Trnave sa nachádza? Napríklad na Spartakovskej ulici:
-
Bicyklová cesta
Bicyklová cesta je komunikácia, kde majú cyklisti prednosť pred motorovými vozidlami. Vstup pre motorové vozidlá je povolený iba vtedy, ak je im dopravným značením dovolené ju použiť. Vozidlá na nej musia jazdiť opatrne, nesmú ohroziť cyklistov a musia dodržiavať maximálnu rýchlosť 30 km/h. Bicyklová cesta je označená zvislou dopravnou značkou „Bicyklová cesta“. Môže byť doplnená spomaľovačmi na dosiahnutie primeranej rýchlosti motorových vozidiel a špecifickými prvkami na zvýšenie bezpečnosti cyklistov, ako napríklad ochranné stĺpiky alebo spomaľovacie prahy.
Kde v Trnave sa nachádza? V Trnave sa nachádza zatiaľ iba na Ulici Kornela Mahra:
-
Koridor pre cyklistov
Koridor pre cyklistov je iba vizuálnym usmernením cyklistov na vozovke, ale nie je samostatným pruhom. Ide o vodorovné značenie so symbolom bicykla a šípkami, ktoré naznačujú odporúčaný smer jazdy. Motoristi môžu jazdiť cez koridor, ale mali by byť ohľaduplní k cyklistom.
Kde v Trnave sa nachádza? Napríklad na Slnečnej ulici:
-
Zdieľané komunikácie pre chodcov a cyklistov
V rámci cyklistickej infraštruktúry existujú rôzne druhy spoločných chodníkov pre cyklistov a chodcov. Každý z nich má špecifické pravidlá používania a odlišnú povinnosť pre cyklistov.
Spoločná cestička pre chodcov a cyklistov
Chodci a cyklisti používajú zdieľaný priestor, pričom cyklista nesmie ohroziť ani obmedziť chodcov a je povinný túto cestičku použiť.
Oddelená cestička pre chodcov a cyklistov
Priestor pre chodcov a cyklistov je fyzicky oddelený vodorovným dopravným značením. Cyklista ju musí používať.
Cestička pre chodcov s povolenou jazdou cyklistov
Komunikácia primárne určená pre chodcov, ktorú smú používať aj cyklisti, avšak nie sú povinní ju využívať a môžu ísť po paralelnej ceste. Dopravná značka pre cestičku pre chodcov s povolenou jazdou cyklistov je tvorená kombináciou značky Cestička pre chodcov"(biely symbol chodca na modrom kruhovom pozadí) a dodatkovej tabuľky s nápisom Voľno.
Bezpečnosť na prvom mieste
Jedným z popredných cieľov mesta je dostupnosť infraštruktúry pre všetkých obyvateľov – chodcov, motoristov, cyklistov a používateľov verejnej dopravy a s tým súvisiaca bezpečnosť na cestách a efektívne využívanie mestského priestoru.
Pri jazde na bicykli je dôležité dodržiavať pravidlá cestnej premávky a ohľaduplne sa správať voči ostatným účastníkom. Cyklisti by mali používať reflexné prvky pri zhoršenej viditeľnosti, a po zotmení by mali byť riadne osvetlení.
Rozvoj cyklistickej infraštruktúry v našom meste prináša nové možnosti pre ekologickejšiu a efektívnejšiu dopravu. Využívajme ich bezpečne a zodpovedne.