Každoročne tretiu májovú nedeľu si ľudia na celom svete pripomínajú Medzinárodný AIDS Candlelight Memorial – jednu z najväčších a najstarších kampaní zameraných na zvýšenie povedomia o HIV/AIDS. Aj tento rok sa do nej zapojí mesto Trnava symbolickým nasvietením radnice načerveno v sobotu 17. mája vo večerných hodinách.
Memoriál vznikol už v roku 1983 v New Yorku a San Franciscu ako gesto úcty k obetiam AIDS a postupne sa rozšíril do viac ako 115 krajín sveta. Dnes pripomína nielen dôležitosť prevencie a ochrany zdravia, ale aj potrebu empatie, rešpektu a podpory ľudí žijúcich s HIV.
Do osvety a pomoci sa na Slovensku dlhodobo zapájajú viaceré organizácie. Občianske združenie Dom Svetla Slovensko poskytuje anonymné a bezplatné testovanie na HIV, syfilis a infekčné hepatitídy typu B a C, ako aj sociálne a psychologické poradenstvo pre HIV pozitívnych ľudí a ich blízkych.
Na význam otvorenej diskusie o HIV upozorňuje aj občianske združenie HIV/AIDS Slovensko. „AIDS Candlelight Memorial nie je len spomienkou na tých, ktorých sme stratili. Je aj pripomienkou toho, že za každým príbehom HIV je človek – človek, ktorý potrebuje rešpekt, podporu a prijatie, nie odsudzovanie,“ uviedol riaditeľ združenia Ján Koller.
Dôležitou súčasťou memoriálu je aj symbolické nasvietenie významných budov a dominánt načerveno – farbou solidarity, spolupatričnosti a podpory ľudí žijúcich s HIV. Červené osvetlenie zároveň pripomína, že HIV sa môže týkať kohokoľvek, bez ohľadu na vek, pohlavie, sexuálnu orientáciu či spoločenské postavenie.
Zdroj: TS občianskeho združenia Dom Svetla Slovensko a TS HIV/AIDS Slovensko