Mimoriadna situácia so sebou priniesla aj nutnosť rušiť naplánované akcie a z preventívnych dôvodov zabrániť zhromažďovaniu ľudí. Opatrenia sa dotkli množstva podujatí, ktoré mesto v tomto období pravidelne organizovalo, i nových, ktoré mali byť tento rok novinkou. Akcie sú momentálne zrušené až do konca júna, neznamená to však, že kultúra a hudba v Trnave zatiaľ spia.
„Od prvých dní obmedzení sme začali na facebookovej stránke Zaži v Trnave prinášať živé prenosy koncertov trnavských hudobníkov priamo z ich obývačiek. Chceli sme jednak ľudí potešiť zaujímavým obsahom a zároveň podporiť lokálnych umelcov,“ hovorí Peter Cagala, vedúci úseku kultúry Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava. „Pokračovali sme jedinečnými organovými koncertami z Baziliky sv. Mikuláša v podaní Stanislava Šurina či veľkonočným koncertom Trnafskej cimbalofky. Tieto prenosy mali veľký ohlas a pripravujeme, samozrejme, ďalšie.“
Ako sa hovorí, všetko zlé je aj na niečo dobré. Hoci sa teraz nemôžeme stretávať a zabávať, ako sme boli zvyknutí, a prídeme o mnoho obľúbených podujatí, priniesla terajšia situácia aj originálne zážitky. Možnosť vidieť organistu v kostole priamo pri hre, sledovať koncert obľúbeného speváka v pohodlí domova alebo si spolu s deťmi oddýchnuť pri čítaní online večerníčku v podaní známeho herca – na to by za normálnych okolností príležitosť nebola.
Okrem kultúrnych zážitkov v online podobe pre širokú verejnosť myslí Mesto Trnava aj na veriacich, ktorí v tomto období nemôžu chodiť do kostola. V spolupráci s Mestskou televíziou Trnava a Rehoľou menších bratov – Františkánov sme veriacim priniesli živé prenosy nedeľnej omše i omší počas veľkonočných sviatkov z Kostola sv. Jakuba.
V prípade uvoľnenia preventívnych opatrení chce byť trnavská samospráva pripravená, preto aj v tomto období bežia práce na organizácii neskorších podujatí ako Leto na korze, Tradičný trnavský jarmok či Adventné trhy. Umelci, ktorí by tu mali vystúpiť, sú však upozornení na to, že ich rezervácia nie je záväzná a bude záležať na vývine situácie.
„Pri zahraničných interpretoch sme obzvlášť obozretní, keďže nevieme, ako sa bude vyvíjať situácia z cestovaním do a zo zahraničia. Neodvažujeme sa záväzne rezervovať ani umelcov na Trnavský jazzyk či Trnavskú bránu. Sledujeme aktuálne správy a budeme reagovať podľa odporúčaní Vlády SR a Ústredného krízového štábu,“ dodáva P. Cagala.
Okrem uvedených podujatí pripravuje Trnava aj historicko-náučnú hru nielen pre deti s názvom Mocný opasok. Hra upriami pozornosť na trnavské hradby a osloviť by mala nielen milovníkov histórie, ale celé rodiny s deťmi zo širokého okolia. Do jej tvorby sú zapojení viacerí Trnavčania a jej autori dúfajú, že hra vyvolá záujem o túto Národnú kultúrnu pamiatku, ktorá je pýchou nášho mesta.