Analýzy spoločnosti ENVI-PAK ukázali, že triedený zber na Slovensku sa naďalej rozvíja. Ani minuloročná koronakríza sa nepodpísala na jeho úrovni v mestách a obciach. Triedený zber nezažil prudký pokles a nezáujem, ale naopak. Za prvý kvartál roku 2020 prišlo k nárastu vo všetkých významných komoditách. Celkové zvýšenie dosiahlo až 15 %. Jeden obyvateľ v priemere za mesiac apríl vytriedil 4,03 kg odpadu.
Zároveň je potrebné zdôrazniť, že napriek zvýšenému množstvu odpadu, ktorý vznikal v domácnostiach, ľudia pokračovali v nastolenom trende a odpad poctivo triedili. Zberové spoločnosti po počiatočných obavách nepoľavili a pokračovali v jeho zbere a dotrieďovaní.
Najvyššie nárasty na obyvateľa boli zaznamenané pri kovových obaloch a nápojových kartónoch, nasledovali plasty. Triedenie plastov či kartónov sme si priblížili v predchádzajúcich videách. Dnes sa budeme venovať kovom.
DO KONTAJNEROV URČENÝCH NA ZBER KOVOV PATRIA
- kovové obaly
- konzervy
- kovové výrobky
- súčiastky
- alobal
- nápojové plechovky
Triedia sa vždy podľa pokynov obce. V Trnave ich hádžeme do žltých kontajnerov spolu s plastmi, pre ENVI-PAK ich vytriedi zberová spoločnosť.
NEPATRIA SEM
- kovové obaly kombinované s iným materiálom
- tuby z krémov a pást
- mäkké vrecúška, napr. z kávy
- kovové obaly obsahujúce zvyšky nebezpečných látok
- nadrozmerný kovový odpad
Po vytriedení prejde kovový odpad rôznymi technológiami úpravy: strihaním, lámaním, lisovaním, drvením, briketovaním. Roztriedený a zlisovaný kov sa odváža na ďalšie spracovanie, kde dostane nový život v podobe kľúčov, rámov na bicykel či plechovky. Triedenie odpadu znižuje nepriaznivé vplyvy pôsobenia človeka na životné prostredie. Správnym triedením zmenšujeme množstvo odpadu ukladaného na skládky, redukujeme čierne skládky a šetríme prírodné zdroje.
zdroj: ENVI-PAK