Mesto Trnava

17. novembra sa trnavská radnica opäť zahalí do purpurovej farby na znak podpory rodín s predčasne narodenými deťmi

Na Slovensku je už tradíciou, že november nie je len mesiacom významných historických udalostí, ale jeho stred patrí tým najmenším a najkrehkejším – predčasne narodeným deťom. Aj tento rok OZ Malíček pripravilo pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí viacero aktivít, ktorými vyjadríme nielen spolupatričnosť, ale aj podporu týmto bojovníkom a ich rodinám. Už tradične sa 17. novembra zahalí Slovensko do purpurovej farby a najväčšie dominanty sa rozsvietia farbou predčasniatok. Nebude medzi nimi chýbať ani trnavská radnica na Hlavnej 1. Farebné osvetlenie sa zapne po zotmení a potrvá až do rána.

OZ Malíček, ktoré poskytuje podporu rodinám predčasniatok na Slovensku už deväť rokov a pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí zvyklo organizovať viaceré podporné podujatia naprieč celou republikou. Tento rok presunulo vzhľadom na preventívne opatrenia týkajúce sa šírenia ochorenia COVID-19 niektoré podujatia do online priestoru, iné na nasledujúci rok. Záštitu nad týmto ročníkom prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
Namiesto pôvodných dlhoročných sprievodných aktivít  (benefičný galavečer Purpurové srdce, slávnostný koncert v Prešove, stretnutie rodín predčasniatok v Košiciach a pod.) sa tento raz rodiny predčasniatok, ich priatelia, podporovatelia i samotné detičky oblečú do odevov purpurových odtieňov a prostredníctvom sociálnych sietí z tohto vznikne pomyselná reťaz vzájomnej solidarity.
Zapojiť sa môže aj široká verejnosť nielen oblečením v purpurových odtieňoch, ale aj zdieľaním svojich purpurových príspevkov či fotiek nasvietených dominánt z jednotlivých miest pod označením #NaseSrdciaSuPurpurove.

A prečo je táto téma dôležitá? Iba u nás sa na svet vypýta skôr až päťtisíc detí ročne, teda každé jedenáste dieťa. Za posledných pätnásť rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o viac ako 30 %.
„Predčasný pôrod je vážny problém, ktorý prináša do rodín mnoho neistoty a strachu. Radosť z narodenia bábätka sa razom zmení na boj o jeho život, ktorý nemusí vždy skončiť úspešne. Predčasne narodené deti mnohokrát vážia menej ako kilogram a ich prognózy do budúcnosti bývajú nejasné,“ opisuje Ľubica Kaiserová, predsedníčka a zakladateľka občianskeho združenia Malíček.

Malíček pripravil v tejto neľahkej dobe viac ako štyristo balíčkov pre mamy, ktoré majú svojich bojovníkov a bojovníčky na neonatologických oddeleniach po celom Slovensku. Balíčky okrem ručne háčkovaných darčekov obsahujú aj osobné odkazy od mám predčasne narodených detí, ktoré si touto náročnou cestou začiatkov so svojimi deťmi prešli pred časom. Okrem vrúcnych a povzbudivých slov obsahuje kartička aj meno ich dieťatka, týždeň narodenia a váhu, ktorá v mnohých prípadoch nedosahuje ani 800 či 1 000 g. Dnes sú z týchto detí životaschopné, šikovné, život a rodičov milujúce malé osobnosti, ktoré dokazujú, že zázraky sa na tomto svete dejú. 

Trnavská radnica sa do purpurovej farby predčasniatok halí od roku 2017, tento rok nebude výnimkou:
 

Foto: Matúš Koprda

11.11.2020 21:05

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?