Mesto Trnava

Advent v Trnave 2021 prinesie všetko, čo máme na Vianociach radi

Na vianočné stánky v centre mesta, Mikuláša, stredoveké trhy či adventné koncerty sa každoročne v Trnave tešia malí aj veľkí. Mestská samospráva oznamuje dobrú správu, že tento rok veru nebudeme sklamaní. Naopak, Advent v Trnave prinesie bohatú nádielku zážitkov. Všetko sa uskutoční v súlade s platnými opatreniami, stánky budú fungovať v rámci ambulantného predaja, režimy jednotlivých podujatí budú stanovené podľa COVID semaforu. Mesto Trnava zároveň vyzýva návštevníkov na zodpovednosť voči sebe i zdraviu ostatných.  

„Hľadali sme spôsob, ako aj v aktuálnej situácii priniesť do mesta tú pravú sviatočnú atmosféru. Podarilo sa nám pripraviť to, čo máme na tomto období radi, a zároveň rešpektovať nariadenia. Našou snahou bolo, aby si Trnavčania mohli užiť advent v meste čo najlepšie a zároveň bezpečne, pretože epidemiologickú situáciu neberieme na ľahkú váhu. Prosíme preto ľudí, aby ani vo sviatočnej nálade nezabúdali na vhodnú prevenciu,“ hovorí viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík.

Advent v Trnave sa začne v stredu 1. decembra a potrvá do stredy 22. decembra. Trojičné námestie a časť Hlavnej ulice zaplnia stánky s vianočným tovarom vrátane občerstvenia a nápojov. Oproti predošlým rokom bude stánkov o niečo menej (zhruba štyridsať), aby bolo možné zabezpečiť potrebné rozostupy.  

V pondelok 6. decembra príde do mesta Mikuláš. Ten trnavský patrí dlhé roky k tým najveľkolepejším na Slovensku, to už je vec verejne známa. Vlani bol síce kvôli pandemickým opatreniam skromnejší, ale o to srdečnejší. Zavítal do charít, združení a nízkoprahových centier, kam priniesol sladké balíčky i povzbudenie. Tento rok sa opäť ukáže priamo v uliciach historického centra. Spolu so svojím sprievodom na koči pozdraví a obdaruje každého, koho na ceste Trnavou stretne.

O mimoriadne zážitky nebudú ochudobnení ani milovníci hudby. Štyri adventné koncerty aj tento rok vytvoria oázu pokoja uprostred predvianočného zhonu. Za dverami Kostola Sv. Jakuba zaznie spev Kataríny Koščovej s kapelou a sláčikovým kvartetom i ďalších umelcov a zborov. Vďaka žánrovej pestrosti si tu každý môže nájsť to pravé pre seba.

Nezabudli sme ani na najmenších Trnavčanov – počas troch nedieľ ich na radnici čakajú veselé divadelné predstavenia.  

Nárazy kladiva raziča mincí, topiaci sa včelí vosk na výrobu sviečok, vôňa medu a čečiny vznášajúca sa ovzduším – to sú Stredoveké adventné trhy. Medzi 17. a 19. decembrom sa na najstaršom trhovisku v meste, Námestí sv. Mikuláša, objavia doboví remeselníci, aby návštevníkom ponúkli svoje ručne zhotovené výrobky, netradičné kulinárske špeciality či horúci stredoveký punč.

Čarovnú sviatočnú atmosféru doplní aj originálna trnavská online hra Škriatkovo kúzlo.
„V polovici novembra spúšťame zimnú rozprávku na adrese skriatkovia.trnava.sk. Vlani si získala mnoho priaznivcov a tak sa tento rok stretneme so škriatkom Krémešom a jeho priateľmi znova. Hra nás prevedie centrom mesta, kde prostredníctvom inštalácií v ôsmich oknách nakukneme do čarovných škriatkovských svetov,“ hovorí Matej Juran z Mestského kultúrneho strediska – Zaži v Trnave.  

Rok 2022 budeme vítať tradične Novoročným koncertom v Kostole sv. Jakuba. Trnavský komorný orchester so sólistami Hanou Friedovou a Danielom Čapkovičom nám predstavia piesne Mikuláša Schneidera-Trnavského, Jána Václava Stamitza a Ladislava Kupkoviča.  

Nový rok je však teraz ešte ďaleko. Pred nami je ešte celý november, po ktorom sa začne Advent v Trnave s jeho bohatým programom. O ďalších podrobnostiach vás budeme informovať priebežne.

Program Adventu v Trnave

Štyri adventné koncerty (Kostol sv. Jakuba)

28. novembra: Katarína Koščová s kapelou a sláčikovým kvartetom
Vstupné: 12 eur

5. decembra: Spevácky zbor Technik STU
Vstupné: 6 eur

12. decembra: Trnavskí umelci a orchester Harmónia
Vstupné: 10 eur

18. decembra: Spevácky zbor Voci Allegre
Vstupné: 10 eur

Koncerty sa uskutočnia v režime OTP – očkovaní/testovaní/po prekonaní ochorenia COVID-19 (deti do 12 rokov bez obmedzení).
Predpredaj vstupeniek od 10. novembra 2021 v sieti Ticketportal a v TIC Región Trnava (v mestskej veži).

Divadielka pre najmenších (západné krídlo radnice, Hlavná 1)

5. decembra: Teátro Neline – Nesiem vám novinu...

12. decembra: Škriatkovsky dobré Vianoce

19. decembra: Divadlo Agapé – Zimná rozprávka

Vstupné: 2 eurá. TIC Región Trnava (v mestskej veži).
Podujatie sa uskutoční v režime KZ – kompletne zaočkovaní (deti do 12 rokov bez obmedzení).

Novoročný koncert (Kostol sv. Jakuba)

1. januára 2022

Podujatie sa uskutoční v režime OTP – očkovaní/testovaní/po prekonaní ochorenia COVID-19 (deti do 12 rokov bez obmedzení).

Stredoveké adventné trhy (Námestie sv. Mikuláša)

17. – 19. decembra

Podujatie sa uskutoční v režime KZ – kompletne zaočkovaní (deti do 12 rokov bez obmedzení).


Advent v Trnave 2018 – ten tohtoročný bude v menšom rozsahu, ale i tak bude plný zážitkov.


Stredoveké adventné trhy budú aj tento rok.


Minulý rok nešiel Mikuláš do mesta, ale navštívil rôzne združenia a organizácie venujúce sa pomoci druhým, napríklad aj Trnavskú arcidiecéznu charitu.

27.10.2021 14:30

Komentárov: 0