Mesto Trnava

Aj Trnavčania môžu obdarovať druhých na Zóne bez peňazí

V sobotu 30. novembra budú môcť všetci Trnavčania v priestoroch Slovenskej katolíckej jednoty Slovenska obdarovať druhých v Zóne bez peňazí.
Zóna bez peňazí je priestor, v ktorom ľudia nepotrebujú ani jedno euro v peňaženke. “Doma máme veľa vecí, ktoré sú nám blízke, ale už nám neslúžia. Na Zóne bez peňazí ich môžeme darovať a vymeniť za také, ktoré nám urobia radosť,” hovorí Petra Nagyová, jedna z organizátoriek Zóny bez peňazí v Trnave.
Trnavčania a ľudia z okolia môžu priniesť rôzne veci od kníh, cez hračky, zimné oblečenie pre deti a dospelých, drobné kuchynské pomôcky, ale aj školské či kancelárske potreby, ktoré ešte môžu slúžiť ďalším.
Veci, ktoré po zóne zvýšia, rozdáme trnavským organizáciám, ktoré sa starajú o ľudí v núdzi a pomáhajú klientom s rôznymi problémami. Mnohé fungujú v našom meste, ale vôbec ich nepoznáme. Aj takýmto spôsobom chceme týmto ľuďom spríjemniť Vianoce,” dodáva ďalšia organizátorka Lenka Juríková. Preto, ak máte doma zachovalú posteľnú bielizeň, deky, uteráky, lyžičky a šálky, nevyhadzujte ich. Prineste ich na zónu a organizátori ich dostanú k novým majiteľom.
Počas dňa budú pripravené aj nástenky, na ktorých môžu ľudia bezplatne ponúkať nielen svoje služby, ale aj väčšie veci ako funkčné časti nábytku, televízory a rádiá. V trnavských organizáciách je o ne veľký záujem,” dodávajú.
Súčasťou Zóny bez peňazí bude aj zaujímavý program. V Dielničke u Zlatej priadky sa doobeda budú vyrábať sviečky a výrobky z hliny, rozprávky pre deti bude čítať známy hudobník a vydavateľ Štefan Chrappa alias Pišta Vandal. O liečivej sile byliniek porozpráva bylinkárka Margita Drobná a pripraví aj zaujímavé čaje proti nachladnutiu a vynikajúci čajový punč. Poobedie bude patriť Šperkovu a výrobe handmade vianočných gúľ. Návštevníci si môžu vypočuť zaujímavé cestovateľské zážitky z Indie, Číny, Laosu i zo Slovenska. Chystá sa aj improvizačná bubnovačka s hudobníkom Jánom Tökölym a koncert írskeho speváka Graema Mark žijúceho v Trnave. Nebude chýbať detský kútik, ochutnávka jedál, čajovňa a zaujímavá výstava fotografií Petra Gelka Lančariča, Richarda Lutzbauera, ďalších ľudí z Kubíka a Petra Vanča. 
Okrem Trnavy sa Zóna bez peňazí uskutoční aj v ďalších slovenských mestách. Myšlienka vznikla vďaka Projektu Život a cieľom je, aby sa ľudia rozdarovali a boli k sebe solidárni.

25.11.2013 16:31

Komentárov: 0

 
Komentáre
Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte