Mesto Trnava

Ako môžeme v týchto dňoch pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú?

Najohrozenejšou skupinou sú v tomto období seniori. Vláda Slovenskej republiky a Ústredný krízový štáb SR v rámci najnovších opatrení vyzývajú ľudí vo veku nad 65 rokov, aby domácnosť opúšťali iba v skutočne nevyhnutných prípadoch. Situácia je obzvlášť ťažká pre tých, ktorí žijú osamelo, sú zdravotne znevýhodnení či majú iné obmedzenie. Ako im môžeme pomôcť?

Ak máte vo svojom okolí starších ľudí a máte na nich telefónne číslo, zavolajte im a spýtajte sa, či im môžete byť v niečom nápomocní. Ak na nich nemáte telefonický kontakt, môžete ich navštíviť osobne, treba byť však nanajvýš opatrný a dodržiavať všetky odporúčania na zamedzenie prenosu vírusového ochorenia COVID-19 (mať nasadené rúško, držať si odstup, nepodávať si ruky, použiť dezinfekciu na ruky a pod.)

Seniori môžu potrebovať pomoc s nákupmi potravín či vyzdvihnutím liekov. Túto službu pre nich zabezpečuje aj Mesto Trnavaosoby v núdzi môžu v pracovných dňoch medzi 9.00 a 11.00 hod. zavolať na číslo 033/32 36 173 a požiadať zamestnancov odboru sociálneho mestského úradu o zabezpečenie nákupu potravín, drogérie či liekov. O tejto možnosti môžete informovať tých, ktorí sa nemajú na koho iného obrátiť, prípadne im môžete ponúknuť svoju pomoc.

Požiadajte seniorov, aby si spísali zoznam toho, čo potrebujú, a vybavte nákup v rámci svojej návštevy obchodu. Bezpečné je nákup odovzdať pri dverách a nevstupovať do domácnosti.

Pri zabezpečení liekov sa dá telefonicky kontaktovať lekára, ktorý ich pacientovi predpíše elektronicky. Stačí vám potom preukaz poistenca seniora, na základe ktorého vám v lekárni lieky vydajú.

Pomôcť sa dá aj so zabezpečením obedov. Viaceré prevádzky pristúpili k rozvozu jedla, seniori o nich však nemusia vedieť. Môžete im poskytnúť overený telefonický kontakt na prevádzku, ktorá im stravu prinesie priamo ku dverám, či pomôcť so samotnou objednávkou.

Významné je aj šírenie osvety a dôležitých informácií – o povinnosti nosenia rúška či aktuálnych opatreniach v meste. Ak seniorovi rúško chýba, je tým najvhodnejším dobrým skutkom, ak mu aspoň jedno darujete.

Žiaľ, aj v takýchto náročných chvíľach sa nájdu takí, ktorí chcú situáciu využiť vo svoj prospech na úkor druhých. Varujte preto seniorov, aby boli opatrní a mali sa na pozore pred rôznymi podvodníkmi.

Možností, ako pomôcť tým, ktorí to potrebujú, je mnoho, treba však zakaždým dbať na hygienické pravidlá a bezpečnosť. Každý z nás tak môže byť nápomocný pre tých najzraniteľnejších.


BEZPLATNÁ KRÍZOVÁ LINKA PRE SENIOROV: 0800 172 500

BEZPLATNÁ LINKA DÔVERY NEZÁBUDKA: 0800 800 566


25.3.2020 9:29

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová