Mesto Trnava

Ako si vybaviť a správne označiť vyhradené parkovacie miesto pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím

Mesto Trnava vychádza v ústrety obyvateľom, pre ktorých je vyhradené miesto na parkovanie významnou kompenzáciou v sťaženej životnej situácii. Aktuálne je v Trnave približne dvesto občanov, ktorí majú vyhradené parkovacie miesto pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutím. Mesto sa snaží pomáhať ľuďom s ŤZP aj zavedením nových typov parkovacích kariet, ktoré majú navýšený počet kreditov pre návštevy o 150 percent.

Požiadať o vyhradené parkovacie miesto pre osoby s ŤZP môžete, keď ste osoba, ktorá podľa komplexného posudku Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave:

  • je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom,
  • má vydaný parkovací preukaz ŤZP, (§17)
  • má v oblasti mobility obmedzenú schopnosť pohybu,
  • je odkázaná na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla (v súlade s § 38 ods. 9 písm. a) zákona).

Žiadosť bude posudzovaná na základe metodického usmernenia cestným správnym orgánom a dopravným inšpektorátom PZ v Trnave, lehota na jej vybavenie je 30 až 60 dní.
Kým v iných mestách je zriadenie parkovacieho miesta spoplatnené, v Trnave je zadarmo, bezplatné je aj samotné parkovanie žiadateľovho motorového vozidla na vyhradenom mieste.

Žiadateľ vyznačuje parkovacie miesto na vlastné náklady.

Požiadavky na označenie vyhradeného parkovania sa zmenili od 1. apríla minulého roka. Dovtedy sa vyhradené parkovanie značilo modrým písmenom P a nápisom reservé, spoločne s dodatkovou tabuľkou s evidenčným číslom vozidla a vodorovným dopravným značením v tvare bieleho kríža.


Pre porovnanie: na obrázku vľavo je schéma starého a vpravo nového zvislého označenia vyhradeného parkovacieho miesta pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. 

Podľa novej vyhlášky sa musí na označenie vyhradeného parkovania používať značka zákaz zastavenia spoločne s dodatkovou tabuľkou, ktorá konkretizuje vyhradené parkovanie. Na takto vyhradenom mieste musia zároveň majitelia vozidiel za čelné sklo svojho vozidla viditeľne umiestniť parkovací preukaz.

K žiadosti o vyhradené parkovanie je potrebné priložiť:

  • Nákres polohy parkovacieho miesta,
  • kópiu TP vozidla,
  • kópiu preukazu osoby ŤZP,
  • kópiu parkovacieho preukazu ŤZP,
  • kópiu komplexného posudku Úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

Povolenie sa vydáva na dva roky, v prípade ďalšieho záujmu je potrebné požiadať o jeho predĺženie. V prípade nového vozidla s novou ŠPZ je potrebné nahlásiť zmenu údajov a priložiť technický preukaz vozidla.

Foto: petrzalka.sk

16.2.2023 12:32

Komentárov: 0

 

Kľúčové slová