Mesto Trnava

Back2Life centrum v Trnave funguje úspešne už dva roky

Re-use centrum Back2Life funguje v Trnave úspešne už dva roky. Spoločnosť FCC Trnava otvorila v spolupráci s mestom Trnava prvé Re-use centrum na Slovensku v júni 2021 s príznačným názvom Back2Life (Späť do života). Celkový obrat centra za dva roky fungovania bol takmer 65 000 €, pričom príspevky v jednotlivých kategóriách sa pohybujú od 50 centov do 12 € a slúžia primárne na prevádzku centra. Nové využitie našlo viac ako 26 100 použitých vecí.

„Od začiatku nás prekvapil úprimný záujem ľudí, ktorý pretrváva aj po dvoch rokoch fungovania. Ľuďom je myšlienka re-use centra veľmi blízka, radi sem predmety nosia a využívajú možnosť vybrať si niečo pre vlastnú potrebu. Teší nás, že sa k nám ľudia vracajú a vytvorili sme okolo Back2Life centra stabilnú komunitu. Veríme, že sa nám podarí oslovovať stále viac ľudí z Trnavy aj z okolia. Re-use centrá opätovného použitia majú, okrem podpory cirkulárnej ekonomiky, bezpochyby veľké množstvo prínosov. Okrem znižovania tvorby a predchádzania vzniku odpadu, považujeme za veľmi dôležitú aj podporu spoločenskej zodpovednosti voči životnému prostrediu a edukáciu ľudí smerom k cirkulárnej ekonomike,“ hovorí Zuzana Krenyitzká, manažérka komunikácie a CSR spoločnosti FCC.

Na web stránke www.back2life.sk si klienti môžu veci rezervovať. Najväčší dopyt je stále po veciach pre domácnosť. Zaznamenali sme viac ako 53 000 rezervácií, pričom zákazníci si môžu veci vybrať aj priamo v centre, bez rezervácie. V skladových kategóriách stále dominujú veci pre domácnosť. Vysokú obľúbenosť v rebríčku si aj naďalej držia dekorácie, doplnky, hračky aj detské potreby. Celková návštevnosť webovej stránky www.back2life.sk bola počas dvoch rokov viac takmer 100 000 nových unikátnych návštev, pričom pomer záujmu žien a mužov je 54 % ku 46 %.

Back2Life centrum má vybudovanú svoju stálu klientelu. Vracajú sa sem najmä rodiny s deťmi, ktoré hľadajú potreby pre bábätká, hračky aj knihy. Medzi zákazníkmi sa nájde aj niekoľko zberateľov, ktorí sa tešia, keď nájdu v B2L nejaký „úlovok”. Špeciálnou kategóriou sú knihy. Ľudia však niekedy neodhadnú kapacity centra – zákazník ponúkol do Back2Life až 3 000 kníh.

Re-use centrá sú dôležitým prvkom odpadového hospodárstva mesta i obce. Dochádza k odklonu mnohých tokov odpadov zo skládok a zároveň sa znižuje produkcia odpadu v meste. Fungovanie každého re-use centra je spojené s osvetou a vzdelávaním obyvateľstva. Dobre nastavené centrum si vie svoju prevádzku zabezpečiť.

Čo môžete do Back2Life centra priniesť?
Kuchynské potreby, zariadenie a vybavenie domácností, ručné náradie, športové potreby, hračky, knihy, CD, platne, obrazy, sochy, umelecké predmety, dekorácie do domácnosti, hudobné nástroje, budíky, hodiny, detské kočíky, autosedačky, postieľky ale aj kabelky, kufre a tašky.

Čo v Back2Life centre neberieme?
Veľkoobjemový nábytok, elektrospotrebiče, textil, potraviny, chemické látky, plyšové hračky.


 

9.10.2023 10:29

Komentárov: 0