Mesto Trnava

Betlehemské svetlo prinesú skauti do Trnavy v piatok 20. decembra

V Trnave oficiálne privítame Betlehemské svetlo na záver Adventných trhov v piatok 20. decembra 2019. Zástupcom mesta ho slávnostne odovzdajú slovenskí skauti o 17.45 h na pódiu na Trojičnom námestí. Počas ďalších dní roznesú skauti plamienok do všetkých trnavských kostolov. Verejnosť si bude môcť odpáliť plamienok priamo na námestí ešte 23. decembra po celý deň a 24. decembra doobeda.

Slovenskí skauti prinesú už v sobotu 14. decembra 2019 Betlehemské svetlo z Rakúska, kde si ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpália počas medzinárodnej ekumenickej slávnosti v Kostole sv. Leopolda vo Viedni. Ešte v ten deň privezú svetlo aj do Bratislavy, kde ho slávnostne prijme prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Počas posledného predvianočného víkendu, v sobotu 21. decembra, budú už od skorého rána skautské posádky roznášať vlakmi svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 330 miest a obcí. Skauti budú roznášať svetlo až do Štedrého dňa. Prinesú ho do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných svätých omšiach a pobožnostiach, doručia ho k ľuďom priamo domov a zavítajú už po 26-krát aj na pomyselnú strechu Slovenska, na Lomnický štít.

V predvianočnom období sa do šírenia Betlehemského svetla zapájajú stovky skautov. „Svetlo budeme roznášať po celom Slovensku už po jubilejný tridsiaty raz ako symbol pokoja, lásky, mieru a dá sa povedať, že v kontexte s tridsiatym výročím Nežnej revolúcie aj ako symbol slobody. Sme hrdí, že sa nám podarilo vybudovať takúto silnú tradíciu, ktorá si získala srdcia ľudí a mnohí si už nevedia bez neho predstaviť nadchádzajúce sviatočné dni,“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Aj tento rok pripravili skauti interaktívnu mapu s vyhľadávaním, kde bude v rámci Slovenska Betlehemské svetlo dostupné. „Skauti majú radi výzvy a toto bola jedna z nich. Dá sa povedať, že doposiaľ sa nám ešte nikdy nepodarilo dať verejnosti takú súhrnnú informáciu o tom, kde všade plamienok na odpálenie bude. Priebežne pribúdajú ďalšie a ďalšie miesta a nové lokality,“ hodnotí Suvák. Potrebné je však dodať, že vzhľadom na spôsob šírenia odpaľovaním zo sviečky na sviečku je v skutočnosti jeho dostupnosť mnohonásobne vyššia.

Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla už v roku 1099, v období krížových výprav. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, pokoja, lásky, porozumenia a jednoty.

TS Slovenský skauting, foto: Slovenský skauting


 

12.12.2019 9:51

Komentárov: 0

 
Chcete vedieť, čo je nové?