Mesto Trnava

Bezpečná Študentská vyhrala Trnave prvé miesto v kampani Európsky týždeň mobility

V utorok 19. októbra 2021 sa udeľovali ceny za aktivity Európskeho týždňa mobility. Aj v tomto ročníku bodovala Trnava; za príklad hodný nasledovania – projekt Bezpečná Študentská – si odniesla prvé miesto v kategórii Efektívne trvalé opatrenia.

Národnú súťaž o Cenu ETM vyhlasuje Ministerstvo životného prostredia SR a národný koordinátor kampane Slovenská agentúra životného prostredia. Ocenenie do rúk primátora Petra Bročku odovzdal minister životného prostredia Ján Budaj.

Zákaz státia motorových vozidiel na Študentskej začal platiť 25. mája tohto roku. Okrem zvýšenia bezpečnosti pre všetkých účastníkov premávky pomohlo zrušenie parkovania v pravom pruhu sprehľadniť uličný priestor pri vychádzaní z bočných uličiek Špíglsálu, a uľahčil sa aj vjazd autobusov na zastávky MAD.
„Vyhradenie pravého jazdného pruhu pre cyklistov zvýšilo bezpečnosť na frekventovanej Študentskej ulici. Nachádzajú sa tu tri školy, ktoré navštevuje množstvo študentov a denne po nej prejdú tisíce vozidiel a desiatky autobusov. Po novom už stovky ľudí na bicykloch či kolobežkách nemusia jazdiť po chodníkoch zo strachu z premávky, a ohrozovať tým chodcov. Táto úprava bola jednoznačne dobrým krokom, čo teraz potvrdili aj odborníci v tejto oblasti,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka.

S pozitívnou spätnou väzbou sa stretli aj samotné aktivity trnavskej samosprávy v rámci ETM. Pod heslom Spravme kroky v správnom čase ich medzi 16. a 22. septembrom pripravilo a koordinovalo Zdravé mesto Trnava. Do Trnavy priniesli napr. mapu pešej dostupnosti, tzv. walkability map, motivovali verejnosť k obedným prechádzkam, Radlinského ulicu počas Dňa bez áut zmenili na pešiu zónu s poobedňajším programom venovaným udržateľnej mestskej mobilite.

„Naša kampaň bola pestrá, oslovili sme cyklistov, kolobežkárov i chodcov, priniesli sme netradičné aktivity, do ktorých sme zapojili verejnosť aj prevádzky v meste. Výhra v súťaži nás veľmi teší a motivuje do budúcna,“ zhodujú sa Anna Tamajková a Petra Vráblová zo Zdravého mesta Trnava.

Európsky týždeň mobility je iniciatíva zameraná na udržateľné formy dopravy v mestách. Každoročne ju organizuje Európska komisia a jej cieľom je motivovať samosprávy a organizácie k aktivitám vedúcim k zlepšeniu kvality ovzdušia a životného prostredia, pričom vytvára priestor na vzájomnú inšpiráciu a zdravú súťaživosť. Mesto Trnava sa tohtoročnej témy Bezpečne a zdravo udržateľnou dopravou venovalo prostredníctvom štyroch ústredných motívov, ktorými boli duševné a fyzické zdravie, bezpečnosť a pandémiu koronavírusu.


Cenu pre Trnavu od ministra Jána Budaja prebral primátor Peter Bročka.


Udeľovanie ocenení sa konalo na Ministerstve životného prostredia.


Zľava: Petra Vráblová, Peter Bročka a Anna Tamajková

20.10.2021 14:43

Komentárov: 0

 

Súvisiaci obsah

Kľúčové slová